Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války.
Ministerstvo uvedlo, že 26 ukrajinských dronů bylo sestřeleno nad územím Ruska a patnáct nad Azovským mořem a anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym.
Podle sociální služby ke znásilnění došlo kvůli nepozornosti matky. Ta byla po intenzivním nátlaku nucena znásilněnou dívku poslat do rehabilitačního centra. Ruské úřady odmítají dívku vrátit rodině.
Ruská informační agentura Novorossija tvrdí, že zemřel v Charkovské oblasti, jiné zdroje uvádí, že byl zabit v Chersonském regionu. BBC psala u smrti dříve, až v pondělí ji potvrdily ruské úřady.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videoposelství uvedl, že Rusko v neděli více než dvacetkrát zaútočilo na Cherson a města nebo vesnice v Chersonské oblasti.
K zastřelení zajatců mělo dojít v Doněcké oblasti u vesnice Stepove. Ukrajinské jednotky se tam podle DeepState dostaly do bezvýchodné situace, protože jim došla munice a ruské jednotky je obklíčily.
Ukrajina přišla podle ruského ministra obrany během své protiofenzivy o více než 125 000 vojáků a 16 000 zbraní. Moskva a Kyjev své ztráty v poslední době neuvádějí.
Jde především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.
Američtí vojenští odborníci, kteří se během léta z ukrajinské strany dostali přímo na frontu, jsou toho názoru, že pro Ukrajince je zatím obtížné připravit a realizovat opravdu velké bojové operace.
Zelenskyj poděkoval ukrajinským vojákům nasazeným u Kupjansku. Právě u Kupjansku se podle hlášení ukrajinské armády odehrávají v poslední době jedny z nejtvrdších bojů na ukrajinské frontě.
„Slovensko nikdy nepodpoří násilné odtržení jakékoliv části jakékoliv suverénní země,“ ujistil předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, šéf sociálnědemokratické strany Hlas.
Levobřežní část Chersonské oblasti ovládá Rusko, ukrajinským silám se ale podařilo během podzimu získat na levém břehu určité pozice, a to právě u obce Krynky.
„O město se vedou intenzivní boje od roku 2014. Za tu dobu se tam Ukrajině podařilo vytvořit velmi dobré obranné pozice, proto tam ruská armáda v posledních týdnech utrpěla obrovské ztráty,“ doplňuje.
Náměstkyně litevského ministra zahraničí Jovita Neliupšienė má na starosti sankce. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje postup Litvy při sankcionování i zákulisí unijních debat o sankčních balíčcích.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poslancům řekla, že v Česku absolvovalo výcvik zhruba 3500 ukrajinských vojáků, dalších 500 vycvičili čeští instruktoři v Polsku.
Boj země za svrchovanost v nynější „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině, má podle prezidenta „bez jakéhokoliv přehánění národně osvobozovací charakter“.
„V zásadě jsem spokojená a přivážím do Bruselu svědectví, že Ukrajina dělá maximum možného. Jedu potvrdit to, co Komise řekla, že by se měly zahájit rozhovory s Ukrajinou. To je správné,“ uvedla.
Ruské jednotky využívají dělostřelectvo a drony v Chersonské oblasti méně. Silný vítr a sníh si v regionu vyžádal několik obětí, na frontové linii je snížená viditelnost.
„Promeškáme-li příležitost zachovat naši podporu Ukrajině, příští rok by mohl být pro Moskvu ještě příznivější. Tento rok je klíčový pro položení základů úspěchu, příští rok bude složitější,“ uvedl.
„Příští rok se konají prezidentské volby, což může být v případě Vladimira Putina formalita. On si stejně hlídá, aby mu ,nepovstávali‘ potenciální protivníci,“ myslí si politický geograf Libor Jelen.
Ruská společnost Avia-FED-Servis od začátku války na Ukrajině importovala do Ruska náhradní díly k letadlům a vrtulníkům z Ukrajiny za nejméně 370 milionů rublů (93 milionů korun), zjistili novináři.
Podle ukrajinského velení u Avdijivky pokračují intenzivní boje a za posledních 24 hodin ukrajinští obránci odrazili tři desítky ruských útoků na obou křídlech obrany města.
Průměrný Ukrajinec na venkově loni strávil 35 dní bez elektřiny a často i bez vody. I tak jsou lidé teď poměrně klidní. Podle průzkumu se na nedostatek připravuje jen o něco víc než čtvrtina z nich.
„Z vojenského materiálu už není moc věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se to budeme snažit kompenzovat vývozními licencemi udělovanými soukromým firmám,“ řekla Černochová.
Údaje ruského statistického úřadu Rosstat zveřejněné 1. listopadu ukazují obrovský nárůst cen některých potravin oproti roku 2022. V případě zelí o 74 procent, pomerančů o 72 a okurek o 47 procent.
S Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) v krytu během zřejmě největšího dronového útoku od začátku války natáčel zpravodaj Martin Dorazín.
Rusové také v noci na sobotu provedli největší dronový nálet na Ukrajinu od začátku invaze, tvrdí velitel ukrajinského letectva. Měli vyslat 75 útočných bezpilotních letounů.
Často dokáže umělecké dílo vzniklé v určitém společenském prostředí přiblížit atmosféru lépe než sociologický průzkum. Nebo přesněji řečeno dokáže ji přiblížit jinak.
Starosta ruské Penzy dle svých slov „chová největší úctu k účastníkům vojenské operace“. Přesto nechce ve škole vyvěsit pamětní desky padlým vojákům, aby neděsil děti. Krok způsobil pozdvižení.
Pekarovou Adamovou a Vystrčila doprovází při návštěvě Kyjeva členové Parlamentu. Kvůli trvajícímu leteckému poplachu zamířili čeští politici z vlakového nádraží rovnou do hotelového krytu.
Holodomor, jak se ukrajinsky říká katastrofickému hladu v letech 1931 až 1932 na území dnešní Ukrajiny, vyvolalo především zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům.