Staří Egypťané upravovali své nástěnné malby. Vědci to zjistili díky chemické analýze

To, co vidíme na staroegyptských malbách, které se nám zachovaly, nemusí leckdy odpovídat tomu, co vytvořil jejich původní autor. Analýza egyptologů z předních evropských univerzit totiž ukázala, že starověcí Egypťané dodatečně malby upravovali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Analýza ukázala, že starověcí Egypťané dodatečně malby upravovali (ilustrační foto)

Analýza ukázala, že starověcí Egypťané dodatečně malby upravovali (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Změny, které objevili egyptologové z pařížské Sorbonny a univerzity v belgickém Lutychu, jsou drobné úpravy různých detailů. Typický styl staroegyptských maleb je tedy autentický a původní.

Fragment sochy Ramsese II. se vrací do Egypta. Švýcarsko ho po několika desetiletích vrátilo

Číst článek

Jak se píše ve studii, zveřejněné v časopisu Plos One, závěry vycházejí ze zkoumání dvou maleb přímo v nekropoli ve staroegyptských Thébách. Přímo na místě prováděli různé typy chemických analýz. Zjistili, že obě malby prodělaly ještě během starověkého období mírné úpravy.

Na první malbě je staroegyptský úředník známý pod jménem Menna, který na nástěnné malbě drží ruce před svým tělem. Gestem, ve kterém má zvednuté předloktí, podle egyptologů nejspíš vzdává hold bohu Osirisovi. Chemická analýza ukázala, že jedna ruka byla původně o něco níž a úpravou se mírně přiblížila druhé.

Na druhé malbě je faraon Ramses II. Chemická analýza ukazuje, že dodatečnými úpravami malby se změnily některé šperky na faraonových rukou a hrudi. Šperky viditelné dnes odpovídají období 20. dynastie, ale nepoužívaly se v době Ramsese II. a jeho 19. dynastie, kdy původní malba vznikla.

V Paříži začala výstava Ramses a zlato faraonů. Ukazuje i skoro tři tisíce let starý sarkofág panovníka

Číst článek

Malby v egyptských nekropolích se do detailu zkoumají už dlouhá desetiletí. Nový výsledek má tedy zkoumání částečně díky moderním technologiím. Druhý důvod je ale, že malby se dříve často zkoumaly v muzeích. Chemické analýzy se totiž dříve nedaly provádět přímo na místě, ale v muzejních a jiných vědeckých laboratořích. To nové technologie změnily.

Tým kolem Philippa Martineze z pařížské Sorbonny teď s pomocí tabletů dokázal chemické analýzy maleb provést přímo v hrobkách, čímž se minimalizovaly vlivy okolního prostředí a převozu do laboratoří. Vědci díky tomu mohli lépe zjistit vazby mezi různými vrstvami barev.

Autoři té studie své objevy berou jako základ pro další studium obrazů. Nechtějí dělat dalekosáhlé závěry. Vybrali si totiž malby, u kterých se předem tušilo, že změnami prošly. Zásadní otázka, na kterou zatím odpověď neznáme, je, proč se úpravy dělaly. Na to ale odpoví až další výzkum.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme