Hrozí kolaps sociálních služeb, tvrdí opozice. Sněmovna debatu o dofinancování odkládá na neurčito

Sněmovní debata o financování sociálních služeb skončila ve středu po pěti hodinách bez výsledku. Mimořádnou schůzi svolanou z podnětu pěti opozičních stran kvůli chybějícím dvěma miliardám korun přerušila přestávka, kterou si do konce jednacího dne vyžádala vládní sociální demokracie. Kdy bude schůze pokračovat, není jasné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna 23.11.2018

Sněmovna 23.11.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci v diskusi představili návrhy usnesení, o nichž se už ve středu ale nehlasovalo. Například lidovci požadují uložit vládě, aby do poloviny června dala Sněmovně návrh, jak dvě miliardy doplatí. Sociální demokraté zase navrhují, aby Sněmovna kabinet k tomuto kroku jen vyzvala.

Společné hledání řešení

Piráti chtějí po ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) mimo jiné to, aby předložila rozbor možností stabilního a víceletého financování sociálních služeb a také analýzu možného zavedení pevného podílu obcí, krajů a státu na financování sociálních služeb, sociální práce a sociálně-právní ochrany dětí. TOP 09 po Maláčové žádá, aby už příští úterý poslancům sdělila, kdy krajům dodatečné peníze na sociální služby pošle.

Vláda schválila navýšení rodičovské o 80 tisíc. Částka se bude odvíjet od věku dítěte a výše příjmu

Číst článek

Maláčová poslancům řekla, že samo ministerstvo peníze navíc nemá a dofinancování sociálních služeb je nutné řešit na úrovni celé vlády. „Doufám, že v řádu několika dnů se nám podaří společně najít řešení,“ uvedla. Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb.

'Nespokojeni jsou úplně všichni'

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však chce vědět, v čem tkví problém s financováním, když stát dává na sociální služby každý rok více peněz. Letos je na ně určena dosud nejvyšší částka 15,725 miliardy korun, upozornila. „Co je výsledkem? Že jsou nespokojeni úplně všichni. Je legitimní, že jako ministryně financí chci vědět, kde je problém,“ podotkla ministryně. V opačném případě by podle ní mohl být na ministerstvu financí místo ministra bankomat bez PIN kódu.

Předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala poukazoval na to, že dvě miliardy korun představují jednu sedminu z jedné setiny příjmů státního rozpočtu.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme