Data z mobilů:
Praha se denně nafoukne o polovinu, v centru jsou návštěvníci v převaze

Jan Cibulka


Čtěte dále

Skoro 140 tisíc lidí přijede do Prahy každý den za prací. Míří hlavně do kancelářských budov a do centra města. S nimi pak dorazí i přes půl milionu návštěvníků. Ukázala to analýza dat o pohybu mobilních telefonů, kterou si nyní město nechává zpracovat.

Během dne se lidé v metropoli soustřeďují v okolí administrativních center a obchodů, po poledni se tak nejvíc zahustí okolí Andělu, centrum (Vodičkova ulice a Petrské náměstí) a Brumlovka nedaleko Budějovické. Na poslední jmenované adrese sídlí řada velkých korporací, mezi nimi i Microsoft nebo ČEZ. Pro srovnání - na zmíněných místech je ve „špičce“ okolo šesti stovek lidí na jeden hektar, průměr Prahy je 25 obyvatel na hektar (Václavské náměstí má rozlohu asi čtyři hektary).

Naopak v noci se nejvíc lidí se „namačká“ ve Vršovicích, a to 430 na hektar.

Detaily si můžete prohlédnout v následující mapě, kterou z dat mobilních operátorů zpracoval pražský Institut plánování a rozvoje.

Pokud vás zajímá, kolik lidí bývá ve dne a v noci ve vaší čtvrti, najděte si ji na mapě, přepněte se na časové řezy, vyberte přepínač hustota osob a potom pohybujte posuvníkem nahoře. Aplikace má bohužel potíže s velkým zájmem čtenářů. Pokud nefunguje, zkuste se vrátit později.

Kromě zaměstnanců do Prahy míří také návštěvníci, nejvíc (přes 40 tisíc) do okolí Vodičkovy ulice, dále obecně do centra města a na ruzyňské letiště (necelých 30 tisíc). Uvnitř Prahy lidé cestují zejména z velkých sídlišť na Praze 10 a 11 do Prahy 4 (asi 14 000 osob), z Prahy 6 na Prahu 1 (cca 6000 osob), ale třeba i z Prahy 4 do centra (rovněž přibližně 6000 osob).

"Významnou část návštěvníků pak tvoří zahraniční i domácí turisté nebo pracovníci na služebních cestách. Místa s nejvyšším výskytem návštěvníků je celkem nepřekvapivě centrum Prahy, následováno Letištěm Václava Havla a dále nemocnicí Motol. Významným magnetem jsou také Smíchovské nádraží, areály vysokých škol, tedy Albertov a Dejvice, a další místa. V centru Prahy tvoří návštěvníci ve špičkových hodinách téměř 60 % všech přítomných osob," říká k tomu šéf sekce prostorových informací na IPR Jiří Čtyroký.

Za zmínku stojí i sídliště a obce okolo Prahy. Například ve Kbelích či Letňanech se kvůli dojíždění před den přesune 71 % všech obyvatel, podobné je to i u Čakovic a Černého Mostu. Naopak nejmenší pohyby obyvatel ukazují mobilní telefony v Podolí či na Vypichu, tam se denně vymění přibližně třetina všech lidí.

Z mimopražských lokalit nejvíce dojíždějí lidé z Hostivic na Prahu 6 (cca 1300 osob), což je pro srovnání podobné jako dojížďky mezi Královým Dvorem a Berounem.

Data na prodej

I pokud netelefonujeme nebo neposíláme SMS, telefon pravidelně komunikuje s vysílači v síti mobilního operátora. Z dat o síle signálu a použité anténě je možné odvodit, kde se přibližně telefon nachází a jak dlouhou dobu na místě strávil.

Mobilní operátor má zákonnou povinnost takové informace uchovávat, a to půl roku do minulosti, přistupovat k nim ale mohou jen bezpečnostní složky, typicky policie nebo rozvědka.

Operátoři ale obdobné informace mohou anonymizovat (tedy zbavit identifikace konkrétního uživatele) a agregovat, tedy spojit informace o jednotlivcích do jakýchsi skupin. Výsledná obecná čísla pak přeprodávají dál, například marketingovým firmám či dopravním analytikům. Zpětně z nich nejde dovodit, kde se pohybuje každý jednotlivec, dávají ale určitý přehled o obecném chování obyvatel nějakého místa.