Výstavu Století českých zednářů připravili sami členové lóží. A možná k další takové výstavě dojde až za sto let, neboť ne všichni zednáři mají rádi pozornost a dovolí své rituální předměty ukazovat.
„Naše sklárna je obklopena divokou přírodou Lužických hor. V Herbariu jsme chtěli tuto divokost zachytit, aby si každý mohl domů odnést kousek krajiny,“ vysvětlila designérka Mária Čulenová.
V září probíhá olomoucký Street Art festival. Výstava pouličního umění probíhá ve spolupráci s Univerzitou Palackého a vystaví například tvorbu Františka Palackého.
Čapek, Kupka, Toyen... Poznáte jejich obrazy? Anebo byste naletěli podvodníkům? Středočeský krajský soud znovu řeší kauzu údajných padělků se škodou v řádu desítek milionů.
Roky trvající soudy o cyklus obrazů Alfonse Muchy se uzavřely dohodou. Malířův dědic souhlasil se stažením žaloby a spoluprací na umístění uměleckého díla v Praze. Zasáhnout ještě může další příbuzná.
Marta Jirousová vypráví o své zesnulé matce. „Přestože byl táta ve vězení, máma nám dokázala vytvořit pocit bezpečí,“ popisuje dětství s malířkou a manželkou básníka Ivana Martina Jirouse.
V pozůstalosti Karla Bucháčka se našlo na 80 tisíc snímků, které zachycují výstavbu metra, fronty na knihy a zájezdy i okupaci v roce 1968. Na jeho tvorbu upozornila až rodina po Bucháčkově smrti.
Sběratelé i obchodníci s uměním považují falzifikáty za největší problém trhu. Existuje sice řada způsobů, které mohou ověřit například pravost obrazu. Nejsou ale vůbec jednoduché.
Jednou z jejích podstatných pracovních zkušeností byla práce v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě, kde s pacienty malovala v rámci tamní arteterapie.
„Nechci se obohatit. Okamžitě bych svůj podíl věnovala nějaké neziskové organizaci nebo spolku pro Slovanskou epopej, který jsem spoluzakládala,“ vysvětluje své rozhodnutí Jarmila Mucha Plocková.
„Bude záležet na lidech, kteří si nechávají ornamenty malovat, zda dají přednost osobně vytvořenému ornamentu od konkrétního tvůrce, anebo se spolehnou na umělou inteligenci,“ obává se maléř Šácha.
„Je to nadčasové a pro první republiku ikonické dílo. Podle mne je to Škodova nejlepší práce,“ je přesvědčený kurátor výstavy Škodových soch v Hradci Králové.
Co může mít móda společného s uměním? V kontextu 60. let minulého století to odkrývá nová výstava Fashion Paradox – Móda X Umění, která je aktuálně k vidění v pražském Museu Kampa.
„Nejsou zde jen křesťanské výjevy. Josef Váchal se orientoval na hinduismus a buddhismus, cvičil jógu. Jsou zde i zednářské symboly a citát z Bhagavadgíty," popisuje výstavu místností její kurátorka.
V areálu Eurocentra se veřejnosti do neděle 13. srpna 2023 představí na 40 firem. Některé jsou na tradiční akci poprvé. Hostem slavnostního zahájení přehlídky byla paní Eva Pavlová.
Nová sbírková expozice 1939–2021: Konec černobílé doby v Národní galerii v Praze nabízí myšlenkovou mapu, která vypovídá nejen o estetických hodnotách doby, ale také o společenském kontextu.
Databáze nyní čítá 300 uměleckých děl, nichž je známo, že je v poslední době vlastnili ruští občané, na něž se vztahují západní sankce. Jsou v něm i díla Leonarda da Vinciho nebo Andyho Warhola.
„Klimabox přijde do našeho depozitáře, tam se dílo zabalí, tím se vyrovnávají teploty a jednotlivé vlhkosti. Prostředí pro dílo zůstává totožné v rámci balení a potom odvozu,“ říká ředitel galerie.
Na aukcích výtvarného umění utratili sběratelé v prvním pololetí letošního roku 766 milionů korun, o 16 procent méně než loni. Podle odborníků to ale propad trhu s uměním neznamená.
Prasnice Pigcasso svá díla tvoří v jihoafrickém útulku Farm Sanctuary, za kterým stojí aktivistka a ochránkyně zvířat Joanne Lefson. Ta si prý Pigcassiných vloh všimla, když byla ještě malé sele.
Teoretika umění a designu vybral ministr kultury Baxa do vedení instituce na základě hodnocení výběrové komise. Nové vedení se má zaměřit na spolupráci s mladou generací a na prezentaci v zahraničí.
Portrét neznámé ženy stál na Klimtově stojanu v jeho ateliéru, když vídeňský malíř v roce 1918 ve věku 55 let nečekaně zemřel na mrtvici a následný zápal plic.
Původně zašedlá mozaika se na přelomu století díky zdařilé opravě rozzářila v celé své barevné kráse a odborníci každoročně zkoumají, jestli vlivem deště skleněné kostičky opět nekorodují.
Ztracená Evropa na samém okraji vzpomínek. To je název výstavy otevřené na jedné z univerzit ve Washingtonu, kde prezentují své snímky tři čeští fotografové a dokumentaristé.