Jednalo se o pozemní zkoušku, při které NASA zažehávala čtyři motory rakety SLS. Šlo o to, aby zůstaly zažehnuté po dobu osmi minut, což je doba, která potřebná na to, aby raketa pronikla do vesmíru.
„Díky ní do roku 2024 v rámci programu Artemis dostaneme na Měsíc nejen dalšího muže, ale taky první ženu,“ komentoval pozemní test šéf NASA Jim Bridenstine.
Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru, a přibližně po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu.
Cargo Dragon vynesla 6. prosince na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, patřící rovněž společnosti SpaceX. Loď přistála na orbitálním komplexu následující den se zásobami i vánočními dárky pro posádku.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Peking plánuje v následujících letech vyvinout v rámci série Dlouhý pochod 8 rakety vícenásobného použití, které by měly být podobné již vyráběným raketám Falcon soukromé americké společnosti SpaceX.
Ze Země uskupení Saturnu a Jupiteru vypadalo jako jediný protáhlý bod jasného světla. Planety se k sobě přiblížily natolik, že budou pozorovatelné pouhým okem.
Raketa podle plánu opustila startovací rampu ve 13.26 SEČ. Šlo o první odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj.
Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Očekávalo se, že mise potrvá celkem asi 23 dní.
Ocelová raketa Starship odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica a její let trval něco přes 6,5 minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny.
Sonda nyní zahájí návrat na Zemi. Kapsle se vzorky má podle dřívějších zpráv s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.
Sonda Hajabusa 2 odstartovala z Japonska v roce 2014 a k asteroidu Rjuga, který je vzdálen 300 milionů kilometrů od Země a jehož stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, cestovala tři a půl roku.
Sondu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska. Na orbitu kolem Měsíce Čchang-e 5 dorazila po letu trvajícím 112 hodin.
Celý měsíční projekt čínské vlády se jmenuje Čchan-ke, modul se jmenuje Čchan-ke 5. To je jméno čínské bohyně měsíce, která svým následovatelům měla přinášet krásu.
Vesmírní odborníci se podle mnohých expertů v Česku uplatní. V Praze například sídlí organizace, která řídí evropský družicový systém Galileo, mezinárodní spolupráce je však mnohem více.
Současná mise je vůbec první plnohodnotnou misí vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností, na níž se NASA podílí. Posádka lodi Crew Dragon by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.
Nově je start naplánován na pondělí 1.27 SEČ. Zda mu bude moci přímo z velína Kennedyho vesmírného střediska přihlížet i zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, není jasné.
Jupiterovo silné magnetické pole zrychluje nabité částice, které bombardují povrch Europy. Vědci se snažili zjistit, jak na takové podmínky může reagovat ledový povrch tohoto měsíce.
V kazašské stepi přistáli podle plánu těsně před 9.00 místního času (před 5.00 SELČ). Po nezbytné lékařské prohlídce astronauti na palubě vrtulníku odletí do blízkého města Džezkazgan a potom domů.
„Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali,“ řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. „Sonda udělala všechno, co měla.“
O problémech se sanitárním zařízením v ruském modulu Zvezda nejprve informoval kosmonaut Anatolij Ivanišin, který se na ISS nachází. Experti na Zemi odhadli, že v toaletě mohla vzniknout bublina.
Mobilní síť na Měsíci bude součástí snahy americké vesmírné agentury vrátit na nejbližší přirozený satelit planety Země lidské bytosti, a to do roku 2024.