Lidí trpících migrénou ve statistikách přibývá asi 25 tisíc ročně, aktuálně jich je 363 tisíc. Na lékaře se ale obrací jen část z nich, skutečné číslo tak bude podstatně vyšší.
Téměř každý dospělý člověk má na sobě stovky mikroskopických roztočů, kteří přes den tiše přežívají v jeho kožních pórech. V noci ale vylézají na povrch.
„Mám klidné spaní, protože vím, že jsem pro každého pacienta udělal maximum," říká záchranář Marek Dvořák v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu Plus.
Každoročně se v Česku narodí asi pět procent dětí za pomoci umělého oplodnění. „Zájem o oplodnění klesá stejně, jako klesá porodnost,“ shrnuje lékař Tomáš Fait.
Meteorologové jako způsob, jak se vyhnout přisátí klíštěte, doporučili repelent a světlé a hladké oblečení, protože klíšťata jsou na světlých látkách lépe vidět a po hladkém povrchu snáze sklouznou.
Pomohla by vyšší spoluúčast pacientů českému zdravotnictví? „Dobrý sluha, zlý pan. Nesmíme vytvářet bariéry pro všechny kvůli pár zneužívačům,“ míní odborník na ekonomiku zdravotnictví Jakub Hlávka.
„Spousta lidí, kteří oční oddělení potřebují, má omezenou mobilitu a my se snažíme jim tímto vyjít víc vstříc,“ vysvětluje předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa.
Nutriční terapeutka nejprve zjistí, jak tělo funguje a co potřebuje, a podle toho pak vytvoří jídelníček ušitý každému na míru. Jídlo by se tak mělo stát spojencem na cestě ke zdraví.
„Pacientů užívajících Anafranil není tolik, řekl bych pět procent, ale je u nich nenahraditelný. A tam je pak na místě nejít cestou zvyknout si, ale opravdu podávat stížnosti,“ říká psychiatr Havelka.
Přípravek Anafranil běžně používaný při léčbě deprese a poruch nálad nebude dostupný od poloviny května až do konce roku 2025. Důvodem přerušení dodávek jsou výrobní problémy.
Zákaz amalgámových plomb kvůli obsahu rtuti začne platit v roce 2026. Pro velkoplošnou výplň, která třeba zasahuje i do vedlejšího zubu, lze podle Šmuclera za 900 korun pořídit jen provizorní výplň.
Plektin je bílkovina a v rakovinné buňce funguje jako jakési lepidlo, které drží její tvar. Když se poruší, buňka změkne a ztratí svou schopnost pohybu i růstu, nádor tedy hůř roste i metastazuje.
„Medicína jde dopředu takovým tempem, že spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou,“ říká v pořadu Host Lucie Výborné Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině.
Nákaz od klíšťat v posledních letech přibývá, podle odborníků to souvisí i s oteplováním, které hmyzu umožňuje žít i ve vyšších nadmořských výškách a díky vyšším teplotám přežívat větší část roku.
„Ozáření (při vyšetření) by se dalo přirovnat k přirozenému záření, které člověk přijímá z okolí, to znamená z běžného prostředí,“ říká primář gynekologické kliniky k nebezpečné dezinformaci.
Britský král Karel III. poukázal, že jeho zkušenost s životem s rakovinou ukázala, že „nejtemnější okamžiky nemoci mohou být prozářeny tím největším soucitem“.
„Léčivá voda bude stékat po takové věži, aby se rozptýlila. Uvnitř budou moci lidé chodit dýchat ten vzduch, který bude nasycen,“ vysvětluje karvinská úřednice.
„Existuje část žen, pro které ztráta prsu není až tak velkým problémem. Pokud ženu partner ubezpečí, že ztráta prsu není problém pro něj, tak to žena potom tolik neřeší,“ popisuje expert Jan Doskočil.
Podle Milana Kvapila z výboru České diabetologické společnosti jsou za tím, že mnoho cukrovkářů končí v invalidním důchodu, hlavně komplikace spojené s touto nemocí.
Podle farmaceuta Suchopára by si měli dávat pozor úplně všichni. Obzvlášť vnímaví jsou ale podle něj k těmto nabídkám lidé, kteří nenašli pomoc u svého lékaře.
Podle farmaceuta Josefa Suchopára, který analyzoval data Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) a Zdravotní pojišťovny Škoda, se problém týká tisíců pacientů.
Členské země začaly o dohodě jednat poté, co WHO přiznala selhání při pandemii covidu-19. Postupy mají přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakci na pandemie.