Slovenskému agrárníkovi Milanu Hodžovi (na snímku) stačilo na programové prohlášení 149 slov, Andrej Babiš jich použil stokrát víc. Foto Foto: Archiv Českého rozhlasu

Od Kramáře k Babišovi:
Jak se měnila vládní prohlášení

Nela Krawiecová |

Čtěte dále

Programové prohlášení vlády Andreje Babiše (ANO) obsahuje 14 223 slov. Je tudíž nejdelší ze všech programů vlád od vzniku Československa. Těsně ho předstihl jen předchozí kabinet Bohuslava Sobotky, který však - jako jediný - ke svému ustavujícímu dokumentu připojil i plné znění koaliční smlouvy. Samotný program měl Sobotka stručnější. Porovnejte si délku a nejfrekventovanější sousloví z programu Babišovy vlády s jeho předchůdci.

Důraz na obrannou politiku a odmítání uprchlických kvót, lepší správa daní, zemědělská politika a digitalizace státní správy – to jsou sliby, které nejčastěji zaznívají na 34 stranách programového prohlášení, s nímž jde dnes menšinová vláda ANO a ČSSD s předjednanou podporou komunistů žádat o důvěru poslanců. Vyplývá to z analýzy textů programových prohlášení, kterou server iROZHLAS.cz zpracoval pomocí nástroje Sketch Engine.

Vizualizace ukazuje sousloví, která se v programovém prohlášení vyskytují nejčastěji. Čím frekventovanější výraz je, tím je na obrázku větší. Zobrazují se jen sousloví, která se v textu vyskytují alespoň třikrát. Najetím myší na vybraný výraz zobrazíte podrobnosti, kliknutím na název grafu pak otevřete plný text prohlášení.

Původně zveřejněný návrh programu se během vyjednávání o podpoře vlády dočkal několika změn, nejvýraznější z nich je vypuštění bodu o posílení zahraničních misí, jímž svou podporu Babišově vládě podmínili komunisti.

K nejtypičtějším přívlastkům v Babišově programu patří slovo "digitální". V textu se objevuje ve třech desítkách případů, a to v 21 různých kombinacích: digitální revoluce, digitální přestavba, digitální transformace, digitální státní správa, digitální datová infrastruktura, digitální agenda či digitální identita.

Prohlášení se také věnuje postavení českých zemědělců v Evropské unii. V rámci Společné zemědělské politiky slibuje prosazení spravedlivých podmínek. V praxi to může znamenat, že chce zachovat příjem dotací pro velké zemědělské podniky.

Program Babišovy vlády je zároveň nejdelší v historii. V grafu se sice jeví kratší než čtyři roky staré prohlášení kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), ten však do dokumentu jako jediný zahrnul i plný text koaliční smlouvy – a tato příloha zabírá 32 z 51 stran dokumentu.

Méně korupce, více migrace

Podrobnější srovnání Babišova a Sobotkova programu ukázalo, že se v něm vyskytuje několik dlouhých sousloví, která jsou zcela identická. Mezi nejdelšími shluky stejných slov ("n-gramy"), které přecházejí z jednoho prohlášení do druhého, nalezneme formulace jako „kroky směřující k maximálnímu snižování administrativní zátěže pro podnikatele” či „zapojení do úsilí čelit mezinárodnímu terorismu a kyberterorismu”.

Detailní srovnání obou dokumentů ukazuje také změnu témat, která hýbou českou politikou. Zatímco v Sobotkově programu se slovo „korupce“ objevilo dvanáctkrát, u Babiše už pouze třikrát. Naproti tomu „migrace“, „azylová politika“ a „ochrana hranic“, tedy témata, která začala v Evropě i v Česku silně rezonovat v roce 2015, u Sobotky nenajdeme, zatímco u Babiše patří k hlavním bodům programu.

Ze srovnání délky všech programových prohlášení za sto let vysvítá, že v období první Československé republiky byla relativně stručná. Rekordmanem je Milan Hodža (agrárníci), který si v roce 1935 vystačil se 149 slovy. Po válce se pak začaly tyto dokumenty prodlužovat. Rekordní byl v minulém století program vlády Oldřicha Černíka (KSČ) v období Pražského jara, v novodobé historii jej pak překonali Petr Nečas (ODS), Bohuslav Sobotka (díky přiložené koaliční smlouvě) a Andrej Babiš. Trend dlouhých programů v novém tisíciletí narušují dočasné překlenovací vlády nestraníků Jana Fischera a Jiřího Rusnoka.

V následujícím přehledu si můžete porovnat, jak se měnila nejfrekventovanější sousloví v programových prohlášeních vlád od roku 1918. Zahrnuty jsou pouze programy dost dlouhé na to, aby u nich analýza nejfrekventovanějších sousloví dávala smysl (u krátkých programů se sousloví neopakují). Kliknutím na název každého z grafů otevřete plný text daného programového prohlášení.

Nela Krawiecová