Pochod Praha-Prčice, foto ŠJů/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Kde přibývá turistů a kam přestávají jezdit? Podívejte se na interaktivní mapu

Jan Cibulka a Michal Zlatkovský |

Čtěte dále

České regiony se potýkají s proměnlivým zájmem turistů. Jak ukazují data z Českého statistického úřadu, počet návštěvníků, kteří v turistických destinacích přenocují, se v jednotlivých oblastech za poslední čtyři roky měnil i o více než sto procent.

V hotelech a dalších ubytovacích zařízeních na Žatecku loni přenocovalo přes třicet tisíc turistů. Jde o 140procentní nárůst oproti roku 2012. Region rok od roku láká více návštěvníků podobně jako Králíky na severovýchodě Čech nebo Čáslav, kde se mimo jiné koná populární letecký den otevřených dveří.

Opačná křivka turistického zájmu potkává - kromě pozoruhodné výjimky v podobě Prahy 12, kde se před několika lety uzavřel velký hotel s 220 apartmány - zejména okolí Plzně.

Provozovat hotel nebo penzion na jižním Plzeňsku je poměrně riskantní záležitost. Za posledních pět let jich muselo skončit hned několik. Turisty přesto region stále přitahuje - jen v něm nechtějí přespávat.

"Jeden pokoj neustále schováváme pro turisty, ale ti sem chodí jednou, dvakrát měsíčně," řekl Radiožurnálu Pavel Cíp z informačního centra ve Stodu, kde je pokles návštěvníků za poslední čtyři roky 55procentní. Uvolněné kapacity pouze částečně zabírají sezónní dělníci. Zájem turistů potvrzují i na nedalekém Blovicku, který postihl 60procentní propad ubytovaných. Blovický radní z ODS Robert Zelenka pro Radiožurnál vysvětlil, že cílem regionu je uspokojit jednodenní turisty - nabídka ubytování se v minulosti nesetkala s úspěchem.

Data, která v rámci takzvaných správních obvodů obcí s rozšířenou působností sbírá Český statistický úřad, vychází z pravidelného plošného šetření mezi ubytovacími zařízeními. Patří mezi ně hotely, lázně, ubytovny i letní dětské tábory.

V absolutních číslech se jednotlivá území výrazně liší. Zdaleka nejvíce turistů - v roce 2016 na pět miliónů - přilákalo centrum Prahy. Přes milión lidí přespalo také v Brně a Českém Krumlově. Ašsko v západním cípu republiky oproti tomu nepřivítalo ani patnáct tisíc návštěvníků.

Jan Cibulka a Michal Zlatkovský