Bank

|Ivan Holas |Regiony

Lyžaři Bankovi pomáhal k úspěchu ve sjezdu i aerodynamický tunel brněnské Univerzity obrany

Na úspěchu Ondřeje Banka - sedmého místa v olympijské superkombinaci - se podílí i Univerzita obrany Brno. Má totiž největší aerodynamický tunel ze všech univerzit ve střední Evropě. V něm nejlepší český lyžař těsně před odletem do Soči testoval nejen své vybavení, ale pod vedením odborníků na aerodynamiku také optimální pozice. Brněnský aerodynamický tunel je pro podobné využití dobře uzpůsoben a lidem vystaveným náporu silného větru nehrozí žádné nebezpečí.

Alpské lyžaře čeká v otázce jejich bezpečnosti průlomový rok

|Jan Kaliba |Zimní sporty

Zlomené nohy, vykloubené kyčle, poraněné páteře nebo i život ohrožující úrazy hlavy a vnitřních orgánů. To všechno jsou zranění, která si - většinou při tréninku - způsobili v posledních letech muži a ženy z nejužší světové špičky alpského lyžování. Nový ročník Světového poháru, který o víkendu začal v rakouském Söldenu, by měl být s ohledem na bezpečnost lyžařů průlomový.

|Jan Kaliba |Vancouver - lyžování

Ondřeji Bankovi zamotaly hlavu komplimenty kolegů

Nezkušenost s bojem o první místa a řeči soupeřů před druhým kolem. Tyto dva faktory napomohly k tomu, že český lyžař Ondřej Bank nedotáhl do konce útok na medaili nebo aspoň umístění mezi deseti nejlepšími olympijskými slalomáři. V těžké konkurenci mu po prvním kole patřila šestá pozice a na stupně vítězů ztrácel jen 36 setin sekundy. Ne že by pak druhé kolo vyloženě pokazil, ale přesto z elitní desítky těsně vypadl.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Vancouver - lyžování

Bank může v superkombinaci útočit na medaili

Kdyby dnes Ondřej Bank zopakoval své nejlepší umístění ve Světovém poháru, měla by česká výprava na hrách ve Vancouveru další medaili. Český lyžař dokázal v listopadu 2007 obsadit třetí místo v alpské superkombinaci v americkém Beaver Creeku. Na závodníka ze země bez velehor nevídaný úspěch v disciplíně, která obsahuje jeden sjezd a jednu slalomovou jízdu. Teď ho chce zopakovat v areálu Whistler Creekside.