koaliční rada

| ČRo, Lenka Jansová |Zprávy z domova

Prioritami koalice jsou zdravotnictví, učitelé a věda. Spory o rozpočet bude řešit znovu

Předsedové vládních stran řešili ráno spory o peníze ze státního rozpočtu na příští rok. Takzvanou koaliční radu svolal ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Nelíbilo se mu, že ho na minulé vládě ministři přehlasovali třeba při zvyšování výdajů na vědu a zdravotnictví. Protože na řadu sporných témat vůbec nedošlo, sejde se koaliční rada znovu 15. června. Šéfové vládních stran se ale dohodli na prioritách – jsou jimi právě věda, zdravotnictví a také učitelé.

| mkp, Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Změny tarifů u elektřiny projedná koalice. Návrh může zdražit proud pro domácnosti

Koaliční rada projedná změny tarifů u elektřiny. Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se setkal s kritikou. Novinka by totiž mohla znamenat zdražení, a to skoro pro 40 procent domácností. Už minulý týden se proti návrhu ERÚ postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je systém tarifů špatný a znevýhodní odběratele elektřiny.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

KDU-ČSL kritizuje hnutí ANO. Babiš prý porušuje pravidla ve sněmovně

Koaliční rada řeší spor mezi hnutím ANO a KDU-ČSL. Na pondělní schůzku rady šli zástupci hnutí ANO s úmyslem vyjasnit si, jak si mají vykládat nedělní slova vicepremiéra za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Podle něj politici z hnutí ANO porušují demokratické principy. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před zasedáním koaliční rady zase prohlásil, že Jan Bartošek z KDU-ČSL a Ladislav Šincl z ČSSD byli ovlivnění hazardní lobby.

|Věra Pfeifferová, mta |Zprávy z domova

Ať si Babiš a Šincl spor vyřeší sami, shodla se koalice. Šincl ale schůzku odmítl

Vládní koalice se shodla na tom, že by se ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO měl sejít s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a vyřešit svůj spor. Poslanec se s ministrem nepohodl kvůli pozměňovacímu návrhu k zákonu o pojišťovnictví. Během debaty měl Babiš údajně Šincla zastrašovat složkou kompromitujících materiálů a obvinit ho z korupce. ČSSD tento způsob jednání odmítla a požadovala, aby se ministr financí omluvil.

|Jana Čermáková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

K platům státních úředníků vznikne pracovní skupina, ANO chce změny v koaliční smlouvě

Koaliční rada rozhodla o vzniku nové pracovní skupiny ke služebnímu zákonu. Povede ji ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Řešit bude změnu zásad odměňování zaměstnanců ve státní službě. Rada dnes také hodnotila roční fungování koaliční smlouvy. Hnutí ANO nevylučuje, že navrhne její změny, dostalo proto do pátku čas k sepsání konkrétních připomínek, které ke smlouvě má.

|Lenka Jansová, Martin Hromádka, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Političtí náměstci ve služebním zákoně zůstanou, shodla se koaliční rada

Návrh služebního zákona se měnit nebude. Znovu se na tom shodla po dvouhodinovém jednání koaliční rada. Vypuštění sporného paragrafu, který se týká takzvaných politických náměstků, požaduje prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak na podobě zákona trvá. Rozdílné názory potvrdila i jejich večerní schůzka.