Zeď nářků

Zeď nářků v textech na iROZHLASU

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Izrael přerušil spolupráci s UNESCO. Reaguje tak na rozhodnutí nespojovat Chrámovou horu s judaismem

Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.

|Štěpán Macháček, Kateřina Kozmová |Zprávy ze světa

Židovské ženy se poprvé veřejně pomodlily u jeruzalémské Zdi nářků

Poprvé se u Zdi nářků v Jeruzalémě mohly pomodlit židovské ženy. Izraelský soud jim modlitbu povolil s tím, že jejich chování není žádným narušením veřejného pořádku. Modlitba se ale neobešla bez problémů. Policie musela ženy chránit před protesty ultraortodoxních židů, podle nichž jsou veřejné modlitby u Zdi nářků výhradně mužskou záležitostí.

|Břetislav Tureček, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

U Zdi nářků opět zasahovala policie. Zatkla pětici modlících se žen zahalených do talitu

Světoznámá Zeď nářků v Jeruzalémě se stává dějištěm stále vyhrocenějších sporů mezi zastánci různých směrů judaismu. Dnes ráno tam policie zatkla dalších pět žen, které se nahlas modlily s modlitebním šálem, talitem. Zatím totiž mají mocenský monopol u zdi ultraortodoxní Židé, kteří rituály spojené s liberálnějšími směry judaismu tvrdě potírají.