Autor

Jan Bárta

Moje případná přezdívka: 
Dobrý tramp Bernášek. Wasabi Daněk. Rypouš.

Jsem ročník: 
87

Na Radiu Wave zastávám práci?
Nosím Turban jakdyby – neboli se ve svém pořadu Turban Radio Wave snažím přinášet to (dle mého soudu) nejlepší, co se vyklubalo na klubové scéně. Skoro každý týden také do Turbanu sháním guestmix od některého ze svých oblíbených (převážně zahraničních) producentů/DJů a můj seznam se příjemně plní. Jinak si také sem tam střihnu (ušima) recenzi na nějakou novou desku, převážně z elektronického spektra.  

Nejraději poslouchám?
Syntetické rekonstrukce materiálního světa. Boba Dylana. A sám sebe.

5 nejlepších alb roku 2017 (zatím & bez pořadí):
Sinjin Hawke - First Opus
Mura Masa - Mura Masa
Cashmere Cat - 9
Iglooghost - Neo Wax Bloom
Mr. Mitch - Devout

Za koncert roku 2017 považuji?
Svojí svatbu.

Mé nejoblíbenější filmy?
Filmy pro dospělé. Dumbo. Kulový blesk. Ze seriálů Twin Peaks a Chalupáři.

Jestli čtu, tak většinou?
Knihy pomalu a pomálu (bohužel), internety rychle a pořád, furt (bohužel). K tomu si ještě prohlížím komiksy. Ze všech stran.  

K jídlu a pití mám nejraději?
Velká piva z malých pivovarů. Kulajdu. Řízek. Nevim, dhál.

Když mám volný čas, tak ho trávím?
Trávením. Na chatě. Na mol.  

Co bych chtěl sdělit světu?
DOBRÝ VEČER! Nebo taky brrraap.

RSS autora

Články autora

|Jan Bárta |Hudba

Com Truise: Sex, lži a videokazety

Známý hudební publicista Simon Reynolds ve své poslední knize Retromania popisuje současný stav popkultury jako zacyklenost – stav, kdy jsme ve svém uměleckém směřování a vymezování se doslova závislí na své vlastní nedávné minulosti.

|Jan Bárta |Hudba

Malá mořská hudba Balama Acaba

Alec Koone alias Balam Acab je citlivá duše – aspoň si tak troufnu usoudit při poslechu jeho hudby, kterou shodně doprovází přívlastky jako „snová“, „melancholická“ nebo „křehká“.

|Jan Bárta |Hudba

Ghostpoet: Tak trochu je to všechno vlastně poezie

Londýnský zpěvák, rapper a elektronický producent Obaro Ejimiwe alias Ghostpoet patří k vycházejícím hvězdám nezávislé ostrovní scény. Jeho debutovou desku Peanut Butter Blues And Melancholy Jam dokonce na svém labelu vydal známý DJ a hudební eklektik Gilles Petterson.

|Jan Bárta |Hudba

Kangding Ray: Techno zlato, co se třpytí

Německé vydavatelství Raster-Noton je již 15 let vyhledávanou experimentální platformou bytostně funkcionalistické elektroniky. Umělci, jako jsou Ryoji Ikeda, Frank Bretschneider nebo zakladatel labelu Alva Noto, patří mezi zářná jména ve světě minimalistické techno hudby s mechanickými údery očištěnými na kost a počítačovými zvuky zbavenými nánosů takřka veškerých tanečních emocí. Mezi nejplodnější architekty hlukových rastrů tvořící pod hlavičkou Raster-Noton patří také muzikant vystupující pod jménem Kangding Ray, kterému aktuálně vychází třetí deska OR.

|Jan Bárta |Literatura

Jorge Luis Borges: Slepý knihovník v labyrintu

V úterý 14. června 2011 uplynulo přesně čtvrt století od odchodu na věčnost spisovatele Jorgeho Luise Borgese. Osobitý esejista a polyglot s imaginací šíře pamp a stepí své argentinské domoviny a jeden z průkopníků tzv. magického realismu je dodnes považován za klíčovou postavu literární fikce 20. století. Jeho originální tvůrčí postupy, na hlavu postavené povídky a semi-filozofické pamflety předznamenaly nástup postmoderny a Borgesem proslavená symbolika zrcadel, labyrintů a nekonečných knihoven nepřestává fascinovat další a další generace čtenářů.

|Jan Bárta |Literatura

Kreslený mrzout a Tintin na bad tripu

V uplynulém roce jsme se dočkali vydání nových knih od dvou matadorů amerického nezávislého komiksu – Daniela Clowese a Charlese Burnse. Oba dva autoři nosí ve světě devátého umění právem přídomek „kultovní“ a s jejich lehce dekadentní vizí populární kultury měla příležitost se setkat i veřejnost u nás. Doufejme, že do poliček v českých knihkupectvích vyhrazených grafickým novelám časem přibudou i jejich nejnovější počiny.