Autor

Jan Bárta

Moje případná přezdívka: 
Rypouš

Jsem ročník: 
Ano.

Na Radiu Wave zastávám práci?
Flámuju.

Nejraději poslouchám?
Svou dvouletou dceru.

5 nejlepších tracků roku 2020 (zatím & bez pořadí):
RMR – Dealer
DJ Orange Julius – You Look Good!!!
Selky – Sneak Preview
FVLCRVM – Meaning
Arca - Time

Za koncert roku 2020 považuji?
G. Cookův akustický EDM set na online festivalu Secret Sky.

Mé nejoblíbenější filmy?
Filmy pro dospělé. 

Jestli čtu, tak většinou?
V MHD.

K jídlu a pití mám nejraději?
Nevim, dhál.

Když mám volný čas, tak ho trávím?
Ano. 

Co bych chtěl sdělit světu?
Dobrý večer!

 

RSS autora

Články autora

|Jan Bárta |Hudba

Com Truise: Sex, lži a videokazety

Známý hudební publicista Simon Reynolds ve své poslední knize Retromania popisuje současný stav popkultury jako zacyklenost – stav, kdy jsme ve svém uměleckém směřování a vymezování se doslova závislí na své vlastní nedávné minulosti.

|Jan Bárta |Hudba

Malá mořská hudba Balama Acaba

Alec Koone alias Balam Acab je citlivá duše – aspoň si tak troufnu usoudit při poslechu jeho hudby, kterou shodně doprovází přívlastky jako „snová“, „melancholická“ nebo „křehká“.

|Jan Bárta |Hudba

Ghostpoet: Tak trochu je to všechno vlastně poezie

Londýnský zpěvák, rapper a elektronický producent Obaro Ejimiwe alias Ghostpoet patří k vycházejícím hvězdám nezávislé ostrovní scény. Jeho debutovou desku Peanut Butter Blues And Melancholy Jam dokonce na svém labelu vydal známý DJ a hudební eklektik Gilles Petterson.

|Jan Bárta |Hudba

Kangding Ray: Techno zlato, co se třpytí

Německé vydavatelství Raster-Noton je již 15 let vyhledávanou experimentální platformou bytostně funkcionalistické elektroniky. Umělci, jako jsou Ryoji Ikeda, Frank Bretschneider nebo zakladatel labelu Alva Noto, patří mezi zářná jména ve světě minimalistické techno hudby s mechanickými údery očištěnými na kost a počítačovými zvuky zbavenými nánosů takřka veškerých tanečních emocí. Mezi nejplodnější architekty hlukových rastrů tvořící pod hlavičkou Raster-Noton patří také muzikant vystupující pod jménem Kangding Ray, kterému aktuálně vychází třetí deska OR.

|Jan Bárta |Literatura

Jorge Luis Borges: Slepý knihovník v labyrintu

V úterý 14. června 2011 uplynulo přesně čtvrt století od odchodu na věčnost spisovatele Jorgeho Luise Borgese. Osobitý esejista a polyglot s imaginací šíře pamp a stepí své argentinské domoviny a jeden z průkopníků tzv. magického realismu je dodnes považován za klíčovou postavu literární fikce 20. století. Jeho originální tvůrčí postupy, na hlavu postavené povídky a semi-filozofické pamflety předznamenaly nástup postmoderny a Borgesem proslavená symbolika zrcadel, labyrintů a nekonečných knihoven nepřestává fascinovat další a další generace čtenářů.

|Jan Bárta |Literatura

Kreslený mrzout a Tintin na bad tripu

V uplynulém roce jsme se dočkali vydání nových knih od dvou matadorů amerického nezávislého komiksu – Daniela Clowese a Charlese Burnse. Oba dva autoři nosí ve světě devátého umění právem přídomek „kultovní“ a s jejich lehce dekadentní vizí populární kultury měla příležitost se setkat i veřejnost u nás. Doufejme, že do poliček v českých knihkupectvích vyhrazených grafickým novelám časem přibudou i jejich nejnovější počiny.