Dilbert: Chytřejší než kancelářská krysa

Kancelářské krysy by se měly mít na pozoru – v komiksovém nakladatelství Crew vyšel třetí výbor sebraných stripů o Dilbertovi z let 1991–92 pod názvem Hádej, kdo je chytřejší než ty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukázka z knihy Dilbert 3: Hádej, kdo je chytřejší než ty

ukázka z knihy Dilbert 3: Hádej, kdo je chytřejší než ty | Foto: Nakladatelství Crew, Scott Adams

Sofistikovaný humor kreslíře Scotta Adamse si bere v komiksových bublinách na paškál nejen prostředí bílých límečků, ale ironicky tepe i do světové politiky, konspiračních teorií, amerického způsobu života a údělu moderního člověka vůbec – a je často až s podivem, nakolik mohou být skoro 20 let staré stripy v tomto výboru aktuální i dnes.

S Dilbertem měl český čtenář příležitost se během let pravidelně setkávat i v největších českých denících, a ani nynější souborné vydávání stripů péčí nakladatelství Crew není v naší kotlině úplnou novinkou. Humor z prostředí open-spaceových korporací často těží z business slangu a pro našince neznalého manažerských reálií může být leckdy oříškem – a velká část úspěšnosti přenesení vtipů do českého prostředí tak stojí na bedrech překladatele. Crew sáhla po Filipu Škábovi, ekonomovi z povolání (který mimo jiné překládá i Garfielda), a to se ukázalo být skvělou volbou – důvěrná znalost popisovaného prostředí kancelářské kafkárny je z citlivého překladu znát. Letmé výtky směřují ponejvíce k záležitostem pozměnění amerických reálií za domácí, jako v případě vedlejší postavy do češtiny uvedené jako „Bára Štěpánová“ či zmínky o Wikipedii, která působí ve stripu z roku 1991 přinejmenším nepatřičně (Wikipedia vznikla v roce 2001) – i zde je však znát snaha překladatele o co nejmenší narušení kontextu a zachování smyslu vtipu.

Dilbert 3: Hádej, kdo je chytřejší než ty | Foto: Nakladatelství Crew

Stěžejní úlohu má kromě Dilberta ve stripech i jeho psí společník Dogbert, vypočítavé zvíře usilující o nadvládu nad světem nebo alespoň překažení Dilbertova rande – k čemuž ovšem většinou dojde i bez jeho přispění. Klasickými vedlejšími postavami, které se objevují už i v příbězích z počátku 90. let, jsou i Dilbertův cynický kolega Wally, tyranský Šéf s postranními vlasy či obyvatelé postkomunistické Elbónie s typicky vysokými klobouky, plnovousy a po pás v bahně. Scott Adams si v parodování kancelářského světa a dobových reálií nebral servítky tehdy a ani dnes – možná nechtěně úsměvným dojmem však nyní působí zmínky o technologických „novinkách“ typu mobilní telefon či internet. Anekdotické gagy s geniálním popelářem, škytající učitelkou a pouličním prodejem atomových bomb však zůstávají nestárnoucími evergreeny, které, jak vím z vlastní zkušenosti, pobaví nejen vás, ale i všechny, kdo vám v městské hromadné dopravě čtou přes rameno. A pokud byste hledali odpověď na starou scholastickou otázku „kolik andělů se vejde na špičku jehly?“, zkuste se zeptat Dogberta. A on vám rád poví, že šest.

Ukázka z knihy Dilbert 3: Hádej, kdo je chytřejší než ty | Foto: Nakladatelství Crew, Scott Adams

Scott Adams se narodil 8. června 1957 ve Windhamu ve státě New York a o svět komikových bublin se zajímal už od dětství. Jeho nejoblíbenějším komiksem byla slavná série Peanuts , rád pročítal kultovní magazín Mad a hodiny a hodiny trávil pilováním své vlastní kresby. Namísto umělecké školy se však dal na studium práv a ekonomie a po jedné nepěkné příhodě při sněhové kalamitě se rozhodl natrvalo odstěhovat na jih. V roce 1979 nastoupil do banky v San Francisku, kde absolvoval manažerské, programátorské i finančně-poradenské kurzy. Od roku 1986 pracoval pro telekomunikační společnost Pacific Bell a panoptikum jeho firemních kolegů se stalo předobrazem postav v jeho komiksu Dilbert. První strip ze slavné série byl publikován 16. dubna 1989, rychle si získal širokou oblibu (na čemž mělo evidentně podíl i tehdejší hromadné propouštění zaměstnanců z velkých firem), v roce 1991 už vycházel ve 100 různých periodikách a za další tři roky jejich počet stoupl na 400. Od té doby se Scott Adams, bývalý člen Mensy, živí jako komiksový kreslíř. Dilbert vyšel do dnešní doby ve skoro 2 000 novinách v 65 zemích a byl přeložen do 25 světových jazyků.

Jan Bárta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme