Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě, nejvíce v oblasti Nové Pece nebo Stožce.
Silný vítr v minulém týdnu způsobil v šumavském národním parku rozsáhlé škody. Poničených je přibližně 40 tisíc metrů krychlových dřeva, jde tak o největší polomy od roku 2007, kdy na Šumavě řádil orkán Kyril.
Lesníci budou na několika místech na Písecku likvidovat polomy způsobené bouřkou. Práce na odklízení statisícových škod, kvůli kterým nesmí lidé do postižených lesů chodit, potrvají do konce září.
Stromy v rezervaci Polom dožívají, návštěvníci musejí počítat s vyšším rizikem. Polomský prales na Chrudimsku patří mezi bezzásahové lokality, dřevo se v něm netěží už od poloviny devatenáctého století. Lidé si tam mohou prohlédnout mohutné až 200 let staré jedle a buky.
Po vichřici, která řádila v lesích České Kanady a Javořické vrchoviny, zakázali úředníci na návrh lesníků vstup do lesů. Pěší turisté a cykloturisté mají v zájmu vlastního zdraví respektovat výstražné cedule.
Lesníci na Královéhradecku už zlikvidovali zhruba polovinu následků červencové kalamity. Část městských lesů Hradec Králové je ale stále pro veřejnost uzavřena. Vichřice z 5. července za sebou nechala na 50 tisíc kubíků zničeného dřeva a škody kolem 15 miliónů korun. Jedná se tak o největší kalamitu od roku 1929.
Milión korun. Takový je prozatímní odhad škod, které způsobily vytrvalé deště a bouřky v minulých dnech v Národním parku České Švýcarsko. Celkovou výši škod ochránci přírody stále ještě upřesňují.
Lesy České republiky nedoporučují lidem vstup do lesních porostů. Důvodem je podmáčená půda a to především v oblastech, které postihly vydatné srážky a povodně. Asi nejhorší situace je na severu Moravy. Řada lokalit tam kvůli polomům zůstává nepřístupná.