Právo a spravedlnost

Nejnovější zprávy

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Polští konzervativci jednali o zjevení Panny Marie. Nejsme biskupové, křičela opozice

Polský parlament bude hlasovat o tom, zda vydá usnesení k připomínce zjevení Panny Marie. Od takzvaného „Zjevení Panny Marie ve Fátimě“ letos uplyne 100 let. Poslanci konzervativní strany Právo a spravedlnost chtějí, aby si Sejm výročí připomněl speciálním usnesením. Návrh v parlamentní komisi prošel a míří do Sejmu, kde ho zřejmě čeká bouřlivá diskuse. Opozice argumentuje sekulárním státem, konzervativci důležitostí křesťanských hodnot.

Tusk není neutrální, tvrdí Kaczyński. Varšava se ho pokouší nahradit novým kandidátem

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Místo Tuska jiný Polák, to je cíl současné polské vlády. Její předsedkyně Beata Szydlová (Právo a spravedlnost) se zotavila po autonehodě a sonduje u evropských lídrů možnost podpory „alternativního“ polského kandidáta na funkci předsedy Evropské rady. Tu momentálně zastává bývalý polský premiéra a předseda strany Občanská platforma Donalda Tuska. V březnu by měl obhajovat druhé funkční období, ale nynější konzervativní vláda se staví ostře proti němu. Podle Kaczyńského jsou informace o novém kandidátovi v této chvíli spekulace.

| ČTK |Zprávy ze světa

Polská opozice stráví Vánoce v parlamentu. Poslanci tam chtějí zůstat do dalšího zasedání

Zatímco většina polských poslanců tráví Vánoce doma, zákonodárce Michal Stasiński naopak dorazil v pátek i s kufrem do budovy parlamentu. Spolu s dalšími opozičními poslanci tak chce protestovat proti krokům současné polské vlády, napsala v sobotu agentura AP. Zákonodárci se budou v parlamentu různě střídat, plánují tam ale zůstat až do dalšího zasedání 11. ledna.

EK prý Polsko zatím nezačne prověřovat kvůli novým zákonům jeho vlády

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Evropská komise dnes údajně nezačne prověřovat, jestli nová polská vláda svými zákony neporušuje zásady právního státu. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj. Komise bude projednávat hlavně reformu polského Ústavního soudu. Nová vláda strany Právo a spravedlnost nahradila několik ústavních soudců sobě blízkými lidmi. Navíc soudu výrazně ztížila možnost postavit se proti zákonům, které by považoval za neústavní.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Polská vláda chystá další zákon o médiích veřejné služby. Chce z nich mít státní podniky

Konzervativní polská vláda připravila další návrh zákona o médiích, který by učinil z veřejnoprávní televize, rozhlasu a agentury PAP státní společnosti přímo podléhající politické moci. Informovala o tom dnes PAP, která získala vládní návrh navazující na nedávno schválenou novelu kritizovanou opozicí i Bruselem. Norma počítá rovněž s možností masového propouštění dosavadních zaměstnanců či se zřízením nového kontrolního orgánu.

|Simona Bartošová, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

OBRAZEM: V Polsku znovu protestovaly desítky tisíc lidí proti vládě

Desetitisíce Poláků po týdnu znovu po celé zemi demonstrovaly proti vládě. Ve Varšavě se podle odhadů radnice sešlo na 20 tisíc lidí, třeba v Gdaňsku dalších 10 tisíc. Shromáždění v hlavním městě skončilo předčasně, protože anonym policii nahlásil na místě bombu. Protestujícím vadí hlavně snahy konzervativní strany Právo a spravedlnost ovládnout ústavní soud.