Srbsko znovu zažívá vlnu protestů. V minulých dnech se vyostřila i situace u hranic s Kosovem. Proti čemu se lidé bouří? A zhatí to snahy konečně v oblasti nastolit mír?
Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější političtí zástupci srbského etnika volby bojkotovali, do čela se na několika místech s většinově srbským obyvatelstvem dostali jejich konkurenti albánské národnosti.
Měsíc poté, co třináctiletý chlapec střílel v bělehradské škole, protestují desetitisíce lidí proti srbské vládě. Demonstrující mimo jiné požadují zastavení vysílání pořadů, které propagují násilí.
Desítky členů mezinárodních jednotek KFOR, které dohlížejí na udržení míru v Kosovu, v úterý opět hlídají radnice na severu země. Při pondělních střetech byla zraněna necelá stovka lidí.
Nedávné hromadné střelby v Srbsku přiměly část společnosti k protestům a část demonstrantů žádala i odstoupení Vučiče. Vučičovi příznivci se kromě pátku sešli i minulý týden.
Hrozba přichází jen 14 dní po střeleckém útoku na základní škole v Bělehradě, kdy třináctiletý chlapec zabil osm spolužáků a člena ostrahy. Srbská vláda chce snížit počty zbraní v zemi.
„Pan prezident avizoval, že zaprvé se rozšíří policejní sbor o 1200 členů do 6 měsíců. Každá škola bude mít zajištěnou ochranu,“ řekl velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta.
Střelec pálil z automatické pušky na skupinu lidí a následně se dal na útěk, uvedla státní televize RTS. Mezi oběťmi je údajně policista a jeho sestra.
Žák sedmé třídy vešel kolem 8.00 do budovy školy v centru Bělehradu a začal střílet po svých vrstevnících, popisuje TASS. Zbraň vytáhl ve třídě, vše trvalo několik minut, píše srbský server B92.
Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení invaze na Ukrajinu. O dodávkách srbských zbraní Ukrajincům již v minulosti média psala, Bělehrad je ale popřel.
Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999.
Dokumentarista Viktor Portel se vydal na Balkán zachytit ozvěny a palčivá traumata z dob války společně s vyšetřovatelem válečných zločinů Vladimírem Dzuro. Chtěl natočit příběh o době i lidech.
V ponděli se v Bruselu setkají srbský prezident Aleksandar Vučić s kosovským premiérem Albinem Kurtim. Jednat budou o normalizaci vztahů mezi dvěma státy.
Prezidentka Maia Sanduová v pondělí uvedla, že Rusko chce v Moldavsku provést násilný převrat, jehož cílem by mělo být odstranění současné prozápadní garnitury.
Twitter obletělo video exposlance Zvonimira Steviće. Během jednání o mezinárodních vztazích vyhledával obsah pro dospělé. Kritizovali ho nadřízení i koaliční partneři.
Srbský prezident Aleksandr Vučič se setkal s prezidentem Milošem Zemanem při příležitosti otevření Českého domu v Bělehradě. Shodli v otázce ukrajinské národní integrity.
„Vnímám, že na obou stranách je dobrá nálada a vůle, aby Česká republika mluvila navenek opět jedním hlasem,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Lipavský.
Prezidenti podepsali memorandum, ve kterém se Srbsko zavazuje budovu Česku věnovat. V budově budou sídlit Česká centra, organizace, firmy a krajané. Mohl by sloužit i pro výstavy nebo sportovní akce.
„Vladimír Kruliš je nejlepší manažer, jakého jsem v životě potkal, a já jsem v politice 32 let,“ řekl Zeman novinářům v Srbsku. Okomentoval také volby, které označil za referendum o Andreji Babišovi.
Vladimir Volochonskij byl městským zastupitelem v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co jej zatkli kvůli pořádání protestu proti válce na Ukrajině. Na organizaci demonstrací se podílí i v Bělehradě.
Muži s ruskými vlajkami skandovali proruská hesla a vyhrožovali ochrance. Jeden z nich měl také na oblečení písmeno „Z“ používané ruskou armádou k identifikaci svých vozidel při invazi na Ukrajinu.
Dobrovolníci ze Srbska bojují na straně Ruska přesto, že v cizích armádách válčit nesmějí, zakazuje jim to zákon. Wagnerova skupina se navíc snažila rekrutovat v srbském vysílání ruské televize.