Mezinárodní dohody o těžbě a strategická partnerství, které na základě tohoto aktu EU uzavírá se státy mimo EU, jsou ale často kritizované, uvádí Nina Djukanović, doktorandka na Oxfordské univerzitě.
Srbský prezident Aleksandar Vučič, bývalý premiér Miloš Vučevič a ministr vnitra Ivica Dačič v minulosti odmítli, že by bezpečnostní složky v průběhu protestů sonickou zbraň použily.
Studenti v Srbsku už týden blokují vstup do veřejnoprávní televize a rádia. Médium podle oslovených odbornic není nezávislé, protestující proto požadují změny v jeho kontrolním orgánu.
V Novém sadu zabil loni v listopadu betonový přístřešek na nádraží šestnáct lidí. Srbští studenti požadují mimo jiné vyjasnění celé tragédie a také vyvození odpovědnosti.
„Udržujeme pravidelný důvěrný dialog a vyměňujeme si informace, a to i s cílem čelit ‚barevným revolucím‘. To pomáhá zabránit destabilizaci situace v bratrském Srbsku,“ řekl Šojgu.
Hnutí Kreni-Promeni požaduje mezinárodní prošetření toho, zda byla použita na protestu sonická zbraň. Vypsalo petici, kterou podepsalo přes 580 tisíc srbských občanů.
Po listopadové nehodě v Novém Sadu se v Srbsku vzedmuly studentské protesty. Demonstrující požadují řádné fungování státních institucí a přijetí odpovědnosti za 15 mrtvých, které si tragédie vyžádala.
Stovky studentů blokují hlavní budovy státní televize a rozhlasu na protest proti označení za hordu. Několikaměsíční demonstrace reflektují nespokojenost s vládou a rostoucí napětí v zemi.
Dva zákonodárci byli zraněni, uvedla předsedkyně parlamentu Ana Brnabićová, přičemž jedna z nich, Jasmina Obradovićová ze strany SNS, utrpěla mrtvici a je v kritickém stavu.
Protivládní protesty proběhly ve městě Kragujevac, které studenti pořádající demonstrace vybrali kvůli tomu, že zde byla 15. února 1835 vyhlášena nová ústava. Vládu viní z korupce a nepotismu.
Bosnu a Hercegovinu a Srbsko opouští každoročně desetitisíce lidí, zejména mladých. „Mladí mají pocit, že jejich hlas není slyšet,“ vysvětluje srbská politoložka.
Stovky studentů v Bělehradě krátce před 11.00 zablokovali důležitou křižovatku a navazující most. Po 15 minutách ticha k uctění 15 obětí studenti vhodili do řeky Sávy 15 bílých růží.
Siniša Kovačević navrhl komisi srbské protestující studenty společně s advokátkou Dijanou Stojkovićovou. Potvrzení nominace oznámil na sociálních sítích.
Protesty v Srbsku nabírají na intenzitě, uskutečnila se už i generální stávka. V Bělehradě se demonstrovalo před budovou vlády, veřejnoprávní televizí a konala se dopravní blokáda u Brankova mostu.
Demonstrace se v Srbsku konají už od loňského listopadu kvůli neštěstí, kdy pád betonového přístřešku před nádražím ve městě Novi Sad na severu země nepřežilo 15 lidí.
Bývalý srbský ministr dopravy Goran Vesić a dalších 12 lidí bylo v pondělí obviněno kvůli zřícení části vlakového nádraží ve městě Novi Sad na severu Srbska. Informovala o tom agentura AFP.
Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
„Tohle kino patří s jistotou mezi pět nejstarších na světě. Před válkou se jmenovalo Koloseum,“ uvádí mě Vladimir, profesí herec, do bohaté historie kina Zvezda.
Polarizace v Srbsku sílí. „Hlavní podíl na tom mají média, které ovlivňují političtí aktéři, lidé nemají přístup k objektivním informacím,“ hodnotí politoložka Ana Stojiljković.
Opozice rozvinula transparent s červeným otiskem ruky a nápisem „Krev na vašich rukou“, zatímco vládní tábor odpověděl transparentem obviňující opozici, že chce „válku, zatímco Srbsko chce pracovat“.