Ekonomické informace 3. 2. 2006

Česko loni poprvé v historii vyvezlo více zboží, než nakoupilo. Dozorčí rada České konsolidační agentury schválila převod čtyřmiliardové pohledávky státu vůči Setuze na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. V Chebu vyroste nová továrna na výrobu plastových a pryžových hraček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setuza | Zdroj: ČTK

Česko loni poprvé v historii vyvezlo více zboží, než nakoupilo. Celoroční výsledek zahraničního obchodu dnes zveřejní Český statistický úřad. Ekonomové odhadují přebytek na téměř 40 miliard korun, zatímco o rok dříve byl zahraniční obchod v deficitu přes 20 miliard. Úspěšný rok kazí prosinec, který přinesl schodek - analytička Reiffeisenbank Helena Horská očekává čtyř a půl miliardový deficit.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Zahraniční obchod

Někteří ekonomové jsou ještě skeptičtější - třeba Jan Vejmělek z Komerční banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vejmělek: Vývoj ZO

Dozorčí rada České konsolidační agentury schválila převod čtyřmiliardové pohledávky státu vůči Setuze na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a to za cenu 465 milionů korun stanovenou expertním posudkem. Převod schválený vládou je součástí plánu, podle nějž má stát opět získat vliv v Setuze. Přednostní právo na koupi Českého oleje, který ovládá přes 90 procent akcií Setuzy, získala společnost PPF Investments.

Konsorcium společností sdružených ve Škoda Alliance nabídlo Bulharsku výstavbu bloků jaderné elektrárny Belene podle projektu české elektrárny Temelín. Společnosti by v případě úspěchu ve výběrovém řízení, o kterém rozhodne Bulharsko zřejmě v polovině roku, postavily dva 1000megawattové bloky. Hodnota zakázky může být až několik miliard eur.

V Chebu vyroste nová továrna na výrobu plastových a pryžových hraček. Postaví ji tam firma Playmobil, dceřiná společnost německé Horst Brandstätter Holding. Firma během následujících tří let proinvestuje skoro 220 milionů korun a podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové zaměstná 65 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Playmobil

Letecké společnosti loni navzdory dražšímu palivu a obavám z terorismu a ptačí chřipky přepravily rekordní čtyři miliardy cestujících. Je to o 5,5 procenta víc proti předchozímu roku. Jak také oznámila mezinárodní rada letišť, k udržení růstu přispěly hlavně nízkonákladové letecké společnosti.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme