Státy unie dostanou od Evropské komise doporučení k úpravám rozpočtů

Evropská komise dnes zveřejní 27 balíků hospodářských doporučení pro jednotlivé členy unie. Jde o korekce rozpočtů, kroky v politice zaměstnanosti nebo provádění strukturálních reforem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Komise navrhne, kde by měly jednotlivé země přijít s reformami, aby stav hospodářství jednoho státu neohrožoval stav ekonomiky celé unie.

Předpokládá se, že nebude šetřit doporučeními zvláště v případě zemí, jako jsou Řecko, Španělsko nebo Itálie. Také do Česka ale může směřovat několik rad.

Loni nám například komise doporučovala zavést komplexní penzijní reformu a rychleji zvyšovat důchodový věk. Přimlouvala se také za odstranění překážek pro návrat rodičů malých dětí do zaměstnání. Například tvořením více míst na částečný pracovní úvazek.

Je možné, že letos si všimne našich problémů s čerpáním unijních dotací a doporučí kroky k omezení korupce. Urychlení protikorupční strategie nám ostatně doporučovala už loni.

Hlídání makroekonomické nerovnováhy

U téměř poloviny zemí komise oznámí výsledky šetření, které zkoumalo příčiny jejich makroekonomické nerovnováhy. Česko mezi dvanácti detailně zkoumanými státy není.

Systém včasného varování před nerovnováhou v hospodářství odhalil v únoru nebezpečí velkých výkyvů v ekonomice například v Belgii, Bulharsku, ale také ve Francii, Finsku, Španělsku nebo Velké Británii.

Na základě důkladných analýz hospodářské situace a programu provádění reforem v těchto zemích jim dá Evropská komise doporučení, jaké kroky mají podniknout, aby nerovnováha zmizela.

Když se dotyčné státy nebudou radami Evropské komise řídit a rovnováhu neobnoví, má komise v arzenálu sankce. Země eurozóny by měly platit pokutu ve výši 0,1 % svého HDP.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme