Varšava nebude spěchat se zavedením eura

Nový polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz nepředpokládá, že Polsko v nejbližších čtyřech letech zavede euro. Podle jeho názoru by přijetí jednotné evropské měny bránilo hospodářskému růstu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurobankovky | Foto: Jan Rosenauer

"Zavedení eura není cílem vlády. Naším cílem je vysoký, rychlý a stabilní hospodářský růst na úrovni pět procent a více," uvedl premiér Kazimierz Marcinkiewicz v rozhovoru pro renomovaný polský týdeník Politika. Vstupem do eurozóny by se polská vláda zbavila nástrojů podporujících ekonomický růst.

Polsko podle Marcinkiewicze v příštích čtyřech letech kritéria pro přijetí jednotné evropské měny nesplní. Tyto podmínky by Polsko mohlo splnit nejdříve v roce 2009, odhaduje premiér.

Předčasná výměna zlotého za euro by ekonomice mohla uškodit, uvedl Kazimierz Marcinkiewicz. Evropská komise Polsko kritizovala za to, že jako jediná nová členská země nestanovilo datum předpokládaného vstupu do eurozóny.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme