Autorka

Gita Zbavitelová

Pro ČRo Plus připravuje pořad Svět ve 20 minutách, který se pod názvem Svět viděný internetem vysílal do 28. února 2013 na okruhu ČRo Plus. V roce 1999 začala připravovat pořady pro Rádio Svobodná Evropa. Poté působila na ČRo 6, kde připravovala pořad Svět viděný internetem a vytvářela zpravodajsko-publicistické příspěvky do pořadu Názory a argumenty a pro náboženskou redakci.

RSS autorky

Články autorky

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Tajná dohoda s Moskvou? V Libyi byli ještě před měsícem ruští žoldáci

V Libyi až do února působilo několik desítek ruských žoldáků podřízených velení libyjského generála Chalífy Haftara, píše blízkovýchodní server Middle East Monitor. Přiznal to majitel soukromé ruské firmy RSB Oleg Krinicyn s tím, že tam „kontraktory“, jak je nazval, vyslal už loni. Letos v únoru je stáhl, protože prý „jejich mise skončila“. Podle serveru je to zatím nejjasnější signál, že Moskva je připravena oficiálně pomáhat Haftarovi i za cenu znepokojení Západu ze zapojení Ruska v Libyi.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Islámský stát v Mosulu otevřel cestu k vzácnému starověkému paláci. A nestihl ho vyloupit

Irácká armáda už vyhnala Islámský stát ze čtvrti Mosulu, kde stála i mešita Nabí Júnus Tu , kterou muslimové a křesťané považují za hrobku biblického Jonáše. Tu Islámský stát - stejně jako mnoho dalších památek - zničil. Iráčtí vojáci však teď pod mešitou našli překvapivou věc. Džihádisté tam vyhloubili tunely a v nich měli památky, které chtěli uchovat, aby je mohli prodat, informuje agentura Reuters.