Autorka

Gita Zbavitelová

Pro ČRo Plus připravuje pořad Svět ve 20 minutách, který se pod názvem Svět viděný internetem vysílal do 28. února 2013 na okruhu ČRo Plus. V roce 1999 začala připravovat pořady pro Rádio Svobodná Evropa. Poté působila na ČRo 6, kde připravovala pořad Svět viděný internetem a vytvářela zpravodajsko-publicistické příspěvky do pořadu Názory a argumenty a pro náboženskou redakci.

RSS autorky

Články autorky

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Tajná dohoda s Moskvou? V Libyi byli ještě před měsícem ruští žoldáci

V Libyi až do února působilo několik desítek ruských žoldáků podřízených velení libyjského generála Chalífy Haftara, píše blízkovýchodní server Middle East Monitor. Přiznal to majitel soukromé ruské firmy RSB Oleg Krinicyn s tím, že tam „kontraktory“, jak je nazval, vyslal už loni. Letos v únoru je stáhl, protože prý „jejich mise skončila“. Podle serveru je to zatím nejjasnější signál, že Moskva je připravena oficiálně pomáhat Haftarovi i za cenu znepokojení Západu ze zapojení Ruska v Libyi.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Islámský stát v Mosulu otevřel cestu k vzácnému starověkému paláci. A nestihl ho vyloupit

Irácká armáda už vyhnala Islámský stát ze čtvrti Mosulu, kde stála i mešita Nabí Júnus Tu , kterou muslimové a křesťané považují za hrobku biblického Jonáše. Tu Islámský stát - stejně jako mnoho dalších památek - zničil. Iráčtí vojáci však teď pod mešitou našli překvapivou věc. Džihádisté tam vyhloubili tunely a v nich měli památky, které chtěli uchovat, aby je mohli prodat, informuje agentura Reuters.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

V Makedonii se rozhořel etnický spor. Vadí používání albánštiny

Politická krize, která už dva roky ochromuje Makedonii, se mění v etnický spor. Do ulic vycházejí nacionalisté a protestují proti požadavkům Albánců, píše evropský server EurActiv. Přitom se zdálo, že tento problém se vyřešil už před šestnácti lety, kdy po sedmiměsíčním povstání tamních Albánců, při kterém zahynulo na sto lidí, byla podepsána mírová smlouva, která dala této menšině větší práva. Albánci tvoří asi čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel Makedonie. Po prosincových předčasných volbách se však národnostní otázka znovu vynořila.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Těžká bitva o úzké uličky Mosulu pokračuje. Mezi oběťmi je i mladá novinářka

Bitva o irácký Mosul pokračuje a je těžší, než se očekávalo. Jednou z obětí je i kurdská reportérka, kterou při rozhovoru s šíitským velitelem zabila nastražená bomba. I přes rostoucí počet obětí ofenziva irácké armády v západní části města pokračuje. Iráčtí vojáci podporovaní Američany se pokoušejí postavit plovoucí most přes řeku Tigris, aby otevřeli zásobovací trasu do východní části města, kterou už irácké síly ovládají.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Le Penové plán na 'frexit'? Půl milionu lidí bez práce a stamiliardové ztráty

Až 180 miliard eur a půl milionu lidí bez práce, takové by mohly být podle studie pařížského analytického institutu Montaigne náklady na vystoupení Francie z eurozóny. Plánem na zrušení eura se netají francouzská krajně pravicová kandidátka na prezidentku Marine Le Penová. To by však byla pro Francii katastrofa, píše francouzská mutace evropského serveru Local.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Moc nad soudy a zrušit premiéra. Co stojí v návrhu zákona, který může změnit Turecko?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podepsal kontroverzní návrh ústavního zákona, který výrazně posílí jeho pravomoci. Musí jej však nejprve schválit občané v referendu, které Erdogan stanovil na 16. dubna, píše agentura AFP. Kritikové zákon považují za další krok směrem k vládě jediného muže, zatímco podle jeho zastánců jen zefektivní vládu stejně, jako je tomu ve Francii nebo Spojených státech. Co se má podle navrhovaného zákona vlastně změnit?