Cenu EU za literaturu získal Jan Němec za román o Drtikolovi

Český spisovatel Jan Němec získal Cenu Evropské unie za literaturu. Oznámili to organizátoři knižního veletrhu ve Frankfurtu. Třiatřicetiletý prozaik a básník ocenění dostal za svou románovou prvotinu o Františku Drtikolovi Dějiny světla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Němec ve studiu RW

Jan Němec ve studiu RW | Foto: Radio Wave

„Doufám, že to nějak pomůže té knize k dalším čtenářům,“ reagoval Jan Němec.

Cena je určena právě pro talentované autory, o jejichž díle by se měli dozvědět čtenáři po celé Evropě.

Podle spisovatele porotu zřejmě ovlivnilo i to, že napsal o životě a díle muže, jehož fotky jsou velmi známé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatel Jan Němec získal prestižní cenu EU za literaturu. Rozhovor s autorem nejen o oceněném románu o Františku Drtikolovi.

„Obecně určitě platí, že část čtenářů po té knize sáhne ne proto, že ji napsal nějaký Jan Němec, nebo protože to je román, ale prostě proto, že to je Drtikol, že viděli jeho fotky a zajímá je, co je za těmi fotkami,“ uvědomuje si a dodává:

„Ale to je, myslím, úplně v pořádku. To částečně i naplňuje můj záměr. Chtěl jsem Drtikola ukázat ještě z nějaké jiné perspektivy.“

Složitá Drikolova osobnost

V rozhovoru pro Český rozhlas spisovatel uvedl, že životní příběh fotografa a mystika Drtikola ho dlouho fascinoval, proto se rozhodl románovou fresku vytvořit.

V románu chtěl postihnout Drtikolovu složitou osobnost.

Dějiny světla (Jan Němec) | Foto: Nakladatelství Host

„Pro mě bylo zajímavé pokusit se Drtikolův život nahlédnout v nějaké jednolitosti a celistvosti. On byl jednak fotograf a ve druhé polovině života se obrátil spíše k východním náboženstvím a fotografovat přestal,“ připomíná Jan Němec.

„Když se v rychlosti podíváte na drtikolovskou literaturu, tak je podobně rozlomená. Existují práce, které napsali historikové fotografie, pak existují vzpomínky Drtikolových duchovních žáků. A každá ta skupina neví příliš o té druhé polovině. Historikové fotografie mají pocit, že se Drtikol zbláznil. Jeho duchovní žáci často ani nevěděli, že byl tak známým fotografem,“ odhaluje oceněný spisovatel.

„Já jsem neměl potřebu se prvoplánově konfrontovat. Spíš pro mě bylo zajímavé pochopit, jak to bylo ve skutečnosti. Že se v polovině života nezbláznil a nebyl to ani nějaký prudký přelom,“ říká spisovatel Němec a pokračuje:

„Ale že to dává smysl možná jako příběh světla. Nejdřív toho vnějšího fotografického, potom toho vnitřního, světla meditace či spirituální zkušenosti.“

Od poezie k próze

Jan Němec vydal už dříve vedle sbírky povídek také úspěšné sbírky básní a Dějiny světla jsou jeho prvním románem. K psaní básní se vracet nechce:

„Já myslím, že to je docela přirozený vývoj. Spousta prozaiků začínala poezií, protože u poezie si člověk ohmatává jazyk, učí se s jazykem pracovat nějakým nesamozřejmým způsobem.“

Poezie podle něj těžko pracuje s časem, s rozvíjením příběhu v čase. To umožňuje próza.

„Když si člověk chce zkoušet další věci a vnímá svět ve zvyšující se složitosti, tak ho to přirozeně vede často k tomu, že od poezie, kterou začíná, přejde nejdřív k povídkám, protože to se dá snáz zvládnout, a potom k románu,“ popisuje Jan Němec a své myšlenky dál rozvíjí:

„Pro mě to vždycky byla výzva zkusit nějaký nový žánr, nebo lépe řečeno nějakou novou formu. I toto tam hrálo roli.“

„Věděl jsem, že chci psát román, a hledal jsem pro to dostatečně zajímavou látku, což život Františka Drtikola snad je,“ uzavírá právě oceněný Jan Němec.

Loni byl román nominován na českou literární cenu Magnesia Litera.

Literární cena Evropské unie je spojena s odměnou ve výši 5 tisíc eur, v roce 2011 ji dostal i jiný český autor Tomáš Zmeškal za knihu Milostný dopis klínovým písmem.

Jan Němec | Foto: Radio Wave

Michaela Vetešková, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme