Před 50 lety získala Věra Čáslavská svoji první zlatou olympijskou medaili

Věra Čáslavská je stále nejúspěšnější sportovní gymnastkou historie. Na olympijských hrách získala celkem jedenáct medailí, z toho sedm zlatých. Premiérový nejcennější kov vybojovala právě před 50 lety na olympijských hrách v Tokiu. Cesta za prvním triumfem ale začala pro Čáslavskou už o dva roky dříve na mistrovství světa v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Čáslavská ve filmu Věra 68 | Foto: oficiální Facebook Věra 68

„Podařilo se mi tam na sebe upozornit. Získala jsem stříbrnou medaili za sovětskou závodnicí Larisou Latyninovou. Tehdy jsem si v duchu říkala, že se pokusím jejím neotřesitelným trůnem trochu zatřást,“ vzpomíná na své první myšlenky na olympijský triumf Věra Čáslavská.

Larisa Latyninová byla v té době fenoménem světové gymnastiky. Jako jediná dokázala na olympijských hrách vyhrát dvakrát po sobě víceboj. V Tokiu se ale musel sklonit před tehdy dvaadvacetiletou Češkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská vzpomíná na hry v Tokiu

„Tehdy ještě byly povinné sestavy. Naše družstvo bylo ve skupině se Sovětkami a tam jsem se tehdy už jako jednotlivkyně dost dobře zapsala, protože už jsem byla před Latyninovou a ona trochu znejistila.“

O dva dny později, 21. října, pokračoval olympijský víceboj v Tokiu volnými sestavami a tam byla Věra Čáslavská ve svém živlu.

„Připadala jsem si jako mraveneček, který sbírá zrníčko k zrníčku a dělá z toho veliký domeček, ne-li palác. Snažila jsem se nepustit ani tisícinu vteřiny. Schraňovala jsem si to a říkala si: teď přijde přeskok a tam musím zabodovat tak a tak. Všechno jsem měla propočítané,“ usmívá se Věra Čáslavská, která po triumfu ve víceboji přidala i vítězství v přeskoku a na kladině.

Další čtyři roky nenašla na velkých akcích přemožitelku a na hrách v Mexiku přidala do sbírky další čtyři nejcennější kovy a stala se nejúspěšnější gymnastkou historie.

Klíčem k úspěchu je všestrannost

„Od čtyř let jsem chodila do baletu, dále pak na rytmiku, akrobacii, krasobruslení, atletiku. Byla jsem hodně všestranná. Když jsem v patnácti začala s gymnastikou, což bylo pozdě, tak jsem měla takovou pohybovou škálu, že to stačilo jen přiživovat,“ prozrazuje recept na svůj úspěch.

„Je to takový návod pro rodiče, aby dítě nenechali ve čtyřech letech specializovat, ale aby ho rozvíjeli všestranně. Dítě si pak najde cestu k tomu, k čemu ho povaha a srdce láká,“ dodává Věra Čáslavská.

Výročí padesáti let od triumfu Věry Čáslavské na olympijských hrách v Tokiu je věnován i dnešní pořad Zaostřeno, který můžete slyšet v 18.40 na Českém rozhlasu Plus.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme