Svěcená v bazénu necítí ruce a těžko popadá dech, přesto v 16 letech překonává rekordy

Teprve šestnáctiletá Lucie Svěcená patří mezi největší talenty českého plávání a už dlouho se o ní mluví jako o té, která bude už brzy útočit na medaile na světových šampionátech. Zatím přepisuje žatecká plavkyně rekordy české, a to i přesto, že už nějaký čas bojuje v bazénech místo se soupeřkami s vážnými zdravotními problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucii Svěcenou trápí neznámé zdravotní problémy | Foto: Michal Jurman

„Začalo to bolením ramena, necítila jsem prsty a začaly se mi klepat nohy. Asi po pěti minutách už jsem necítila ani je. Pak mi šly do hlavy takové střely, vůbec nic jsem nevnímala. Tak mě odvezli do nemocnice a tam mi něco píchli,“ popisuje nepříjemné pocity po stometrovém motýlkářském závodě na srpnovém mistrovství světa juniorů Svěcená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Jurmana o zdravotních problémech 16leté české plavkyně Lucie Svěcené

Z Dubaje si odvezla žatecká plavkyně speciální léky na prokrvování, její problémy tím ale nepřestaly. Na následném reprezentačním soustředění na Kypru ji postihl dokonce kolaps, který mohl být zapříčiněn také bohatým programem české rekordmanky v tomto roce.

„Měla jsem jenom 14 dní volno, to bylo po Dubaji. Jinak jsem makala celý tento půlrok, žádné pořádné volno jsem neměla,“ přibližuje svoji nekonečnou sezonu 16letý talent českého plavání, který už má za sebou nyní také několik vyšetření, která ale posun v jejích záhadných problémech zatím nepřinesla.

EKG má v pořádku

„Jeli jsme k doktorovi, řekl mi, že dýchání a srdce mám úplně v pořádku. Pak jsem byla na vyšetření v Praze na Strahově. Tam mi vzali krev, moč, udělali mi EKG. To jsem taky měla všechno v pořádku. Teď musím čekat, až bude po Evropě,“ plánuje si Svěcená kompletní vyšetření v pražském Motole až po 16. prosinci, kdy se vrátí ze svého druhého seniorského mistrovství Evropy.

Na evropském šampionátu by měla startovat i na motýlkářské stovce, se kterou má po letním kolapsu v Dubaji mírné psychické problémy. „Bála jsem se, že to na mě zase přijde, že to neodplavu. Měla jsem problém to udýchat, ale zvládla jsem to. Teď chodím na rehabilitace, kde se učím správně dýchat, a psychologa a fyzioterapeuta si určitě najdu,“ má Svěcená vcelku jasno v tom, na co se nyní zaměřit v přípravě.

Optimismu do žil jí určitě vlilo i její představení na dnes ukončeném domácím šampionátu v Plzni, kde se postavila i na start motýlkářské stovky. A mladá milovnice historie ho dokonce vyhrála v novém českém rekordu.

Michal Jurman, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme