Severoatlantická aliance se na summitu potýká s několika problémy. Hlavním aktérem je Turecko, které chce nakoupit zbraně od Ruska a nesouhlasí s určením aliance, kdo je a kdo není terorista.
Erdogan se tento měsíc zúčastnil připomínky výročí smrti Mustafy Kemala Atatürka. Generála, který porazil britská vojska a jejich spojence v bitvě u Gallipoli a později stál u zrodu moderního Turecka.
Už na začátku křehkého příměří bylo zřejmé, že bude trvat jen tak dlouho, dokud ho Ankara bude chtít. Vzhledem k rozložení sil je zřejmé, kdo by z nové války těžil nejvíce.
O schůzce mezi Erdoganem a Trumpem se hovořilo již dříve. Turečtí představitelé ale tento týden uvedli, že Erdogan možná setkání odvolá na protest proti nedávnému hlasování Sněmovny reprezentantů USA.
„USA sdělily, že se Bagdádí zabil v tunelu, a vyvolaly kolem toho komunikační kampaň. Já zde oznamuji poprvé: My jsme dopadli jeho ženu a nedělali jsme kolem toho povyk jako oni,“ řekl Erdogan.
Syrští Kurdové dohodu o stažení od tureckých hranic plní. Odchod kurdských milic do vzdálenosti 30 kilometrů potvrdil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.
Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří.
Podle tureckého prezidenta Erdoğana vydal na Kobáního zatykač Interpol. Ankara ho považuje za teroristického vůdce a kritizuje americké pozvání Kobáního do Washingtonu.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci poznamenal, že od půlnoci 23. října vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii ruští vojenští policisté a syrští vojáci.
V kurdské části severní Sýrie vyprší dočasný klid zbraní, který s Tureckem dohodly USA. Co si o tažení prezidenta Erdogana proti Kurdům myslí turečtí obyvatelé? Byl odchod USA strategickou chybou?
Francouzský prezident Emmanuel Macron v Bruselu tureckou ofenzívu označil za „šílenost“ a řekl, že to, co se v minulých dnech dělo v Sýrii, je velkou chybou NATO a Západu.
Důvodem, proč musí německé představitele vojenské aktivity Turecka v severovýchodní Sýrii zajímat, je, že na území jejich státu žije přibližně milion Kurdů a tři miliony lidí s tureckými kořeny.
Prezident uvedl, že zásadně nesouhlasí s tvrzením, že Kurdové jsou teroristé. Kurdské jednotky známé jako pešmergové podle něj byly nejúčinnější silou v boji proti Islámskému státu.
Donald Trump na twitteru napsal, že „budou ušetřeny miliony životů“. Jeho rozhodnutí stáhnout z oblasti americké jednotky přitom podle kritiků vpád turecké armády na Kurdy ovládané území umožnilo.
Ví to vlastně všichni: Turecko, respektive prezident Recep Tayyip Erdogan si počíná násilnicky, ale víc než mezinárodního odsouzení se mu za to asi nedostane.
Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti Kurdům.