Nový materiál taje při ochlazování

Výzkumníci z MIT vytvořili materiál, který se chová zcela jinak, než bychom čekali od slitiny kovů: když jej vychladíme, začne se rozpouštět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kousek křemíku ve speciálním zahřívacím zařízení

Kousek křemíku ve speciálním zahřívacím zařízení | Foto: MIT, Patrick Gillooly

Většina materiálů se chová stejně: podobně jako kostka ledu na slunci se při vzestupu teploty nad bod tání začnou rozpouštět. Existují ale i materiáloví výstředníci, kteří dělají přesný opak a tají při svém ochlazování. Tým výzkumníků z Massachusettského technologického institutu dokázal, že na seznam materiálů s „retrográdním táním“ můžeme za určitých podmínek zařadit i křemík, ze kterého se vyrábějí počítačové čipy a solární články. Stačí jej obohatit o vysokou koncentraci určitých kovů, a křemík zapomene na to, že by měl začít tát při 1414 stupních Celsia.

Nový materiál má sendvičovou strukturu a skládá z křemíku, mědi, niklu a železa. Při ochlazení pod 900 stupňů Celsia přechází z pevné fáze do směsky kapalné a pevné látky. Vědci tento stav trefně přirovnávají k rozbředlému sněhu. Objev tak paradoxního křemíkového materiálu může mít hned dvojí přínos. Relativně nízká teplota tání umožní vědcům sledovat fyzikální procesy při rozpouštění materiálu rozpouštění pomocí takových metod, jako je rentgenová fluorescence ze synchrotronového zdroje. Nový materiál by také mohl snížit náklady na výrobu některých křemíkových zařízení – především těch, které vyžadují křemík o vysoké čistotě. V částečně rozpuštěném materiálu mají nečistoty sklon migrovat do kapalné složky, odkud se dají snadno odstranit.

Zdroj: Advanced Materials, MIT

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme