Firmy miliardáře Tykače vyhrály spor s Telefónikou. Má jim vyplatit 1,7 miliardy korun

Španělská Telefónica má doplatit firmám ze skupiny miliardáře Pavla Tykače 1,7 miliardy korun za odprodej minoritních podílů v bývalém Českém Telecomu. Rozhodl o tom odvolací vrchní soud, který tak zrušil dřívější zamítavý verdikt městského soudu. Španělé ale požádali o odklad platby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž společnosti Telefónica ve španělské Barceloně. | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Brandon O'Connor

„Soudní rozhodnutí je v tuto chvíli pravomocné a vykonatelné. Společnost Telefónica ale těsně před koncem loňského roku podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR a zároveň žádá o odklad vykonatelnosti,“ sdělila Českému rozhlasu mluvčí soudu Markéta Puci. „Spis zašleme Nejvyššímu soudu v tomto týdnu, nejprve by se měl zabývat žádostí o odklad vykonatelnosti,“ dodala.

Tykač podle mluvčího Jana Chudomela ale věří, že Telefónica své závazky co nejdříve splní. „Přestože rozhodnutí vrchního soudu už je pravomocné, tak protistrana požádala o odklad vykonatelnosti. My se však nedomníváme, že je pro to důvod. Předpokládáme, že neexistuje nic, co by protistraně bránilo v tom, aby naplnila své závazky,“ prohlásil Chudomel.

Tykač má zájem o OKD, doly se už zadlužily i vůči státu

Číst článek

Telefónica koupila majoritní balík v Českém Telecomu od státu už v roce 2005, a to za cenu přes 500 korun za akcii. Zbylým akcionářům v rámci povinného odkupu jejich podílů zaplatila 456 korun. Byly mezi nimi i Tykačovy společnosti Venten a Lexburg, které španělského vlastníka pak kvůli údajně nízko stanovené ceně zažalovaly.

Telefónica na dotaz Radiožurnálu sdělila, že vždy respektovala právo a výkupní cenu akcií schválila i bývalá Komise pro cenné papíry. Žádá proto Nejvyšší soud i o zrušení celého verdiktu.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme