V Česku je skoro 300 tisíc příjmení, každé třetí má jen jednoho držitele. Podívejte se, jak je na tom to vaše

Podle nejčerstvějších dat mají Češi 284 603 různých příjmení. Některá patří k tradičním českým přízviskům a stáří jejich nositelů kopíruje průměrný věk populace, desítky tisíc z nich jsou unikátních. Jak je starý průměrný držitel vašeho příjmení? A jak si stojíte v porovnání s Nováky nebo Svobodovými?

Praha

Česká příjmení dokumentují podrobná data, která pravidelně vydává ministerstvo vnitra. Ta jsme zpracovali do interaktivní miniaplikace, ve které můžete prozkoumat popularitu vašeho nebo jakéhokoliv jiného příjmení. Aplikace zobrazí graf popularity příjmení i medián roku narození jeho nositelů - tedy rok, před nímž i po němž se narodila právě polovina lidí s daným jménem. Mužské a ženské varianty příjmení jsou v databázi evidovány odděleně.

Data aktuální k roku 2017 ukazují počet žijících občanů ČR s konkrétním příjmením. Ukazují, že téměř třetina z unikátních příjmení, 86 868, má pouze jednoho vlastníka. Reálně tedy hrozí jejich „vyhynutí“. Celkový počet příjmení by tak nebýt imigrace přirozenou cestou klesal.

Počet jedinečných příjmení podle roku narození je víceméně shodný s věkovou strukturou obyvatelstva. Nositelů tradičních českých příjmení jako Novák, Svoboda nebo Dvořák totiž přibývalo nejvíce právě v dobách populačního boomu, nejvýrazněji v 70. letech. Nejvýraznější výjimkou mezi příjmeními s více než tisíci nositeli je Nguyen - medián jejich narození je 1995.

Nejdelší české příjmení je ženské, šestislovné a jde o kombinaci zřejmě španělského a českého příjmení: Martins Ferreira Pereira De Magalhaes Mandová. Nejdelší ženské jednoslovné příjmení má 25 znaků, mužské pak 24. Nejkratších, tedy dvoupísmenných příjmení, je celkem 67, mezi jinými Áč, Cé, Ok, Ng, Qi nebo Šé.

V Česku existuje také celkem 131 palindromických příjmení - tedy takových, které se zezadu i zepředu píšou stejně. Patří mezi ně Renner, Soros nebo Čišič. Ta nejdelší, sedmipísmenná, jsou tři: Anikina, Anisina a Tartrat.

Michal Zlatkovský