M. Topolánek na kongresu ODS: Nové vedení musí být jednotné

Občanští demokraté by si měli jasně vymezit, jaké voliče chtějí oslovit a kterou cestou se chtějí ubírat. Delegáty kongresu nejsilnější vládní strany k tomu vyzval předseda ODS a premiér Mirek Topolánek. O post šéfa strany se utká s dosavadním prvním místopředsedou a pražským primátorem Pavlem Bémem. Ten stranu v posledních týdnech kritizoval za odklon od pravicového programu. Delegáti večer rozhodli, že nové vedení, které z kongresu vzejde, nebude mít zkrácený mandát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém - to jsou nejvíce skloňovaná jména současného kongresu. Oba se o tomto víkendu utkají o post předsedy ODS. Dosavadní šéf strany Mirek Topolánek oslovil delegáty v samotném úvodu jednání a začal poměrně kriticky - strana si podle něj musí určit jasné krátkodobé a dlouhodobé cíle.

Kongres bude muset podle něj také odpovědět na otázku, jaké voličské skupiny bude chtít ODS do budoucna oslovit a jaké závěry tedy vyvodit z prohraných krajských a senátních voleb.

"Politická reprezentace, která vzejde z tohoto kongresu, musí dostat jasný a zároveň realistický mandát jak v oblasti vnitrostranické, tak v oblasti vnitropolitické. Mandát, který bude respektovat ideové základy ODS a zároveň půjde vstříc občanům. Úmyslně říkám obecně občanům, protože nás čeká i diskuse o tom, jaké voličské skupiny budeme chtít oslovovat," řekl Mirek Topolánek.

Absence jednoty, srozumitelnosti a věrohodnosti - to jsou tři důvody, které podle šéfa ODS dovedly stranu k volební prohře. Ve svém projevu mimo jiné vyzval k přijetí takové změny stanov, která by ODS umožnila, jak řekl Topolánek, ´rozloučit se s těmi, kteří dělají straně ostudu´. Kongres by měl najít demokratický mechanismus, který by to umožnil.

Nové vedení, které z kongresu vzejde, by podle něj mělo fungovat jako tým. S tím, že budoucnost ODS je tím hlavním tématem současného jednání, souhlasí i první místopředseda a Topolánkův rival, Pavel Bém: "Jde o budoucnost nejsilnější pravicové strany v této zemi, o budoucnost a osud občanských demokratů. Myslím, že sem v tuto chvíli není vůbec třeba tahat problémy současné vlády."

Výzvu ke změně stranických stanov delegáti nevyslyšeli - neshodli se totiž na žádné z těch, které jim byly předloženy. První dílčí vítězství na kongresu ale večer Topolánek zaznamenal. Pražským občanským demokratům se nepodařilo prosadit změnu stanov tak, aby příští vedení mělo mandát jen na jeden rok.

Nové vedení bude ODS volit až v neděli. To, jestli bude tento tým schopný jednoty, se ale ukáže až po volbě. Ne všichni kandidáti na místopředsedy mají totiž na některé problémy strany stejné názory.

O povolební situaci uvnitř ODS a o kongresu mluvili místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), novinář Bohumil Pečinka v Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme