Na daňových únicích připravil podnikatel stát o 180 milionů

Z rozsáhlých daňových úniků obvinili policisté padesátiletého podnikatele ze severních Čech. Podle kriminalistů machinacemi s ložiskovým olejem připravil stát na daních o téměř 180 milionů korun. Muž míchal nezdaněný olej s naftou a výsledný produkt prodával jako motorovou naftu. V případě prokázání viny hrozí podnikateli až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta

pouta | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

"Olej měl nechat dovézt na stáčecí a skladištní stanoviště v Praze 5, kde byl náklad přečerpán do tanků z části již naplněných motorovou naftou. Vzápětí poté byly cisterny opět naloženy, nyní však již hotovou směsí ložiskového oleje, který nepodléhá spotřební dani, a motorové nafty, jež zpoplatněna je," uvedl Zdeněk Zelenka z tiskového oddělení policejního prezidia.

Kriminalisté jednatele společnosti z Havířova na Karvinsku, která se zabývá obchody s pohonnými hmotami, tedy viní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Celkem jednatel dnes už neexistující společnosti Ostfin v letech 1999 až 2000 odebral od kolínské firmy asi 20 milionů litrů oleje.

Podvody s ložiskovým olejem jsou podobné těm s lehkými topnými oleji. Někteří podnikatelé nakupovali v zahraničí motorovou naftu, kterou při dovozu do České republiky vydávali za lehký topný olej, na který se pak nevztahovala spotřební daň. V Česku pak zboží opět "přejmenovali" na naftu a prostřednictvím nastrčených firem ji prodávali se značným ziskem. Podle odhadů kriminalistů při nich stát přišel o více než 60 miliard korun.

Renáta Prátová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme