Na daňových únicích připravil podnikatel stát o 180 milionů

Z rozsáhlých daňových úniků obvinili policisté padesátiletého podnikatele ze severních Čech. Podle kriminalistů machinacemi s ložiskovým olejem připravil stát na daních o téměř 180 milionů korun. Muž míchal nezdaněný olej s naftou a výsledný produkt prodával jako motorovou naftu. V případě prokázání viny hrozí podnikateli až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

"Olej měl nechat dovézt na stáčecí a skladištní stanoviště v Praze 5, kde byl náklad přečerpán do tanků z části již naplněných motorovou naftou. Vzápětí poté byly cisterny opět naloženy, nyní však již hotovou směsí ložiskového oleje, který nepodléhá spotřební dani, a motorové nafty, jež zpoplatněna je," uvedl Zdeněk Zelenka z tiskového oddělení policejního prezidia.

Kriminalisté jednatele společnosti z Havířova na Karvinsku, která se zabývá obchody s pohonnými hmotami, tedy viní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Celkem jednatel dnes už neexistující společnosti Ostfin v letech 1999 až 2000 odebral od kolínské firmy asi 20 milionů litrů oleje.

Podvody s ložiskovým olejem jsou podobné těm s lehkými topnými oleji. Někteří podnikatelé nakupovali v zahraničí motorovou naftu, kterou při dovozu do České republiky vydávali za lehký topný olej, na který se pak nevztahovala spotřební daň. V Česku pak zboží opět "přejmenovali" na naftu a prostřednictvím nastrčených firem ji prodávali se značným ziskem. Podle odhadů kriminalistů při nich stát přišel o více než 60 miliard korun.

Renáta Prátová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme