Rozdělení státu Čechy a Slováky sblížilo. Říkají to i v bývalé osadě U Sabotů

Osadu U Sabotů už dnes na oficiální mapě České Republiky nenajdete. Před 15 lety se přičlenila ke Slovensku a ještě k tomu se přejmenovala. Byla to jedna tečka za dělením federace. S novým názvem postupně zmizely i emoce, které kdysi osadou hýbaly. U Sabotů ale stále zůstává symbolem zániku Československa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohraniční nádraží Vrbovce se také přesouvalo z jednoho státu pod druhý

Pohraniční nádraží Vrbovce se také přesouvalo z jednoho státu pod druhý | Foto: Vojtěch Berger

Vesnice Vrbovce leží na slovenské straně hranic, kousek od Myjavy. V polovině 90. let se její okrajová část, osada U Sabotů, proslavila od Aše až po Košice.

„My tady máme takové specifikum v našem chotáru, že když jsme chtěli jít z jednoho konce katastru na druhý, museli jsme přes celnici, muselo se přecházet s legitimací. My jsme tady kopaničárská obec, taková velmi členitá, rázovitá,“ vysvětluje bývalý starosta Jan Hromádka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V osadě U Sabotů, která byla symbolem zániku Československa, natáčel bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Kopanice jsou odlehlé osady na stráních, typické pro tenhle kraj. Už to není sousední Záhorská nížina, kde lidem chutná hlavně víno. Tady se už táhnou kopečky a vůně slivovice.

Na mentalitu zdejších si už dávno zvyknul evangelický farář Miroslav Hvožďara. Na hranice přišel v době, kdy už se nad federací smrákalo.

„Tehdy, když mělo přijít k tomu rozdělení, bylo tady cítit jisté napětí. Ale po tom, co to možná některé i bolelo, už přebolelo a teď se to už ani nevzpomíná, po tolika letech,“ popisuje.

V rámci územního vyrovnání mezi Českem a Slovenskem čekal některé kouty pohraničí přesun do druhého státu. Osada U Sabotů patřila za federace pod Česko. Ve skutečnosti ale tíhla ke Slovensku.

„Víceméně celá tato osada byla, když to přeženu, pupeční šňůrou spojená s obcí Vrbovce. Jak i pan farář už říkal, kromě kostela školy, školky, pošta, hřbitov, rozhlas a tak dále,“ vysvětluje bývalý starosta.

Farář Hvožďara z Vrbovců si vzpomíná, že jeho věřící nechtěli nechat osud pohraniční osady jenom na politicích.

„Přišla v neděli před mší za mnou skupinka lidí a požádala mě, pane faráři, modlete se, ať to zůstane v Česku. A pak přišla druhá skupinka a požádala mě, modlete se, ať nás dají ke Slovensku,“ vzpomíná.

Starostou české obce Hrubá Vrbka je Stanislav Prášek. „Naše katastrální území sousedí vedle s Vrbovcemi. Myslím, že ty vztahy jsou teď normální. Můžeme se bez problémů stýkat a myslím, že tu hranici ani nevnímáme,“ konstatuje.

Osada U Sabotů se dnes jmenuje Šance, symbolické jméno pro nový začátek. Její obyvatele svého času hýčkaly vlády v Praze i Bratislavě.

Starosta Vrbovců a evangelický farář | Foto: Vojtěch Berger

Miliony slovenských korun dostala osada jako součást kompenzace za všechny peripetie. Peníze na nové domy dostali i někteří Češi z osady, kteří odešli do Česka. Starosta Vrbovců si proto dnes může dovolit trochu patosu.

„Od té doby, co jsme se rozdělili, nejsme jen bratři, ale teď jsme přátelé. Bratra dostaneš z vyšší prozřetelností, ale přítele si musíš získat. Teď daleko více cítíme, že se potřebujeme,“ doplňuje.

Přetahování o hranici dobře vystihuje i nádraží. Nejdřív se Jmenovalo Vrbovce, potom Javorník nad Veličkou a dnes opět Vrbovce. Nejdřív bylo v Česku, dnes je na Slovensku. Stejně jako osada U Sabotů, která ke Slovensku patří už 15 let.


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme