Úřady práce zkrátily otevírací dobu, bude tak prý více času na vyřizování žádostí
Úřady práce zkrátily od 1. února otevírací dobu. Snížil se počet úředních hodin a přibyla i polední přestávka. Někteří nezaměstnaní i samotní úředníci se bojí, že se budou na chodbách opět tvořit fronty. Vedení evidencí nezaměstnaných to ale odmítá.
„Počet klientů i agend nám neustále roste a zůstává nám stejný počet zaměstnanců. My jsme je nabírali všech pět dnů celý loňský rok, dali jsme si rok k vyhodnocení,“ vysvětluje mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.
„Došli jsme k závěru, že musíme trochu zkrátit pracovní dobu, aby se nám rozšířil čas na to nabrané materiály zpracovávat tak, aby naši klienti dostali peníze v zákonných termínech,“ říká Reichl.
Na novou jednotnou otevírací dobu si postupně budou muset zvyknout také uchazeči o zaměstnání ve středních Čechách. Jak ale zjistil Český rozhlas, většina úřadů práce v kraji ostrý start nové otevírací doby minimálně o měsíc odložila.
Miloš Moravec je z Říčan. Stejně jako další nezaměstnaní z Prahy-východ musí dojíždět na úřad práce do centra Prahy. V pondělí zjistil, že pracovní úřady od února změnily otevírací dobu. Naštěstí přijel v době, kdy úřad práce na náměstí Republiky otevřeno měl.
I kdyby ho ale překvapily zavřené dveře, úředníkům by podle svých slov rozhodně nenadával a na volná pracovní místa by se přijel zeptat jindy. „Problém by to nebyl, protože dojíždím vlakem a ten jezdí každou půlhodinu,“ vysvětluje.
Nová jednotná otevírací doba na úřadech práce přinesla méně úředních hodin a také zavedla oficiální hodinovou polední pauzu, během které by pracovní úřady měly být zavřené.
„Změna je v pondělí a ve středu v hodinové polední pauze mezi 12. a 13. hodinou. Potom dojde ke snížení hodin v průběhu úterý, čtvrtku a pátku, kdy budou úřední hodiny pouze do 11. hodin,“ uvádí ředitelka příbramského úřadu práce Renata Malichová.
Více času na agendu
Nové úřední hodiny mají dát zaměstnancům pracovních úřadů více času na zpracování agendy. Například ředitelka Úřadu práce pro Prahu-východ Jaroslava Martínková změnu vítá. Jak Českému rozhlasu prozradila, kvůli kratší otevírací době se na chodbách úřadů mohou sice nejdříve tvořit fronty, nakonec by ale opatření mělo přinést zprostředkovatelům i klientům větší komfort.
„Až si klienti zvyknou, tak se jich sice v první fázi nahromadí víc, ale oni se vyřídí stejně, jako kdyby postupně chodili po sobě a nechávali nám tam třeba desetiminutové prodlevy,“ míní Martínková.
„Pro nás těch deset minut neznamenalo nic, protože za deset minut neuděláte v administrativě skoro nic. Nebo jste se i báli se vhrnout na nějaký problém, abyste nebyli opět vytrženi z konceptu dalším klientem, který by přišel na nějakou dobu,“ říká šéfka Úřadu práce pro Prahu-východ.
Mnozí o změně nevědí
Přestože už na středočeských úřadech práce visí cedule s novou otevírací dobou, ostrý start této novinky většina pracovních úřadů nejméně o měsíc odložila. O novém nařízení se totiž zprostředkovatelé zaměstnání dozvěděli až v lednu. Začátkem roku už ale měli mnoho žadatelů o práci objednaných na konkrétní den a hodinu.
Před těmito lidmi nezavírá dveře ani kutnohorský úřad práce. „Budeme vyřizovat klienty v původně objednaných časech, určitě v únoru. Klienti, kteří byli objednáni i na pozdější dobu po 11. hodině, budou vyřízeni tak, jak to mají naplánováno. Předpokládáme, že k nějaké úplně změně, kdy by byla budova úřadu práce uzavřena, dojde určitě nejdříve od března, nebo ještě později,“ slibuje zástupkyně ředitele Iva Pospíšilová.
Na chodbách kutnohorského úřadu práce řada klientů o této novince v pondělí dopoledne ještě vůbec nevěděla. „Já to nevím, jsem tu dnes poprvé po dlouhé době, takže to slyším poprvé. Já jsem přímo z Kutné Hory, tak mi to nevadí, ale spousta lidí, kteří bydlí na vesnicích a nemají třeba ani auto a jsou závislí na veřejné dopravě, těm to může způsobit problém,“ tvrdí paní Vlaďka.