‚Tohle nejsou Velikonoce, jak bývají.‘ V Izraeli kvůli válce v Gaze ubylo až 90 procent turistů

Zástupy poutníků v Chrámu Božího hrobu se letos nekonají. Jindy přitom nebývá v Jeruzalémě o Velikonocích k hnutí. Válka v Gaze si vybírá daň i v turistickém ruchu v celém Izraeli a na palestinských územích. Některé světové aerolinky sice postupně obnovují své lety na letiště do Tel Avivu, ale návštěvníci se stále nehrnou. Izrael zaznamenal meziroční pokles turismu o 80 až 90 procent.

Od stálého zpravodaje Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uvnitř chrámu Božího hrobu se teď mísí zvuky bohoslužeb s hlomozem stavebních prací, které se tu částečně odehrávají. Vedle ikony je tu přepravka s pytli cementu a celkově je uvnitř skoro víc dělníků než návštěvníků a věřících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka

„Tohle nejsou Velikonoce, jak bývají. Nikdo tu není. Je to tu jako za covidu, pamatujete? Všechno je zavřené. Do země přiletělo jen pár turistů,“ říká Abú Sultán.

Abú má hned vedle chrámu obchůdek s křesťanskými proprietami: křížky, kadidlem, svíčkami. Sám je sice muslim, ale byznys je byznys. Teď tedy spíš není.

Řadou let bez turistů strádá celé jeruzalémské Staré město. „V tuhle dobu bychom za normálních okolností měli beznadějně plno až do května. Letos ale nemáme žádné rezervace. Nevíme, kam tohle dospěje,“ říká Ranja z rodiny Dadžání, která už tři čtvrtě století vede slavný hotel New Imperial hned za Jaffskou branou.

„Nevím, jestli máme zase zavřít. Měli jsme hotel zavřený čtyři měsíce, od října loňského roku. Když půjdete do Starého města, uvidíte, že má otevřeno tak jeden obchůdek ze čtyř,“ dodává.

Jeruzalém | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Paní Ranja z hotelu Imperial měla pravdu. Spousta obchodů ve Starém městě je zavřená. Amír má malou restauraci, která bývá obsazená turisty skoro pořád. Teď je stojí na chodníku několik prázdných stolů se židličkami.

Amír říká, že mi skoro nemá co nabídnout. Kdyby totiž nakoupil suroviny, všechno by se mu zkazilo.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme