V albánských volbách zřejmě zvítězili socialisté

V albánských parlamentních volbách pravděpodobně zvítězili socialisté. Oficiální výsledky však zatím neznáme a povolební situace v zemi je nepřehledná. Opoziční demokraté bývalého prezidenta Saliho Berišy považují volby za neregulérní, mezinárodní pozorovatelé to ale vyvracejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albánský premiér Ilir Meta, který zůstane u moci pravděpodobně i po volbách, v televizním vystoupení prohlásil, že socialisté volby vyhráli. Zároveň s potěšením konstatoval, že podle OBSE i Rady Evropy bylo hlasování korektní a Albánie tak učinila další krok na cestě k demokratickým standardům. Nyní se vláda může soustředit na urychlení hospodářských reforem a boj s rozsáhlou korupcí. Oficiální výsledky nebyly dosud zveřejněny. O 45 křeslech ze 140členného parlamentu se rozhodne až ve druhém kole. Vůdce opoziční demokratické strany Sali Beriša tvrdí, že jeho strana získala 47 procent hlasů. Průběh voleb hodnotí jako porušení všech mezinárodních norem. Podle místních politologů tak nesmiřitelné rozpory mezi hlavními politickými stranami nadále přetrvávají.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme