Z vily by nemělo být jen muzeum, přeje si Daniela Tugendhatová

Brněnská vila Tugendhat se po rekonstrukci představuje ve svém předválečném lesku. Po slavnostním otevření minulý týden se dnes do unikátního domu podívá poprvé také veřejnost. Dcera původních majitelů Daniela Tugendhatová žije ve Vídni. Jako umělecká historička navýsost oceňuje, jak se povedlo vilu opravit. Naopak hodně se jí nelíbí, že někdo o její rodině píše romány nebo natáčí filmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladší dcera Daniela Hammer-Tugendhat | Foto: Ivan Holas

„Ten prostor je tak nabitý emocemi, že se to snad podobá jedině kostelu. Přijdete dovnitř a najednou se ocitnete v nějakém jiném stavu bytí. Ten dům je velmi meditativní a zároveň velmi osvobozující místo,“ říká Daniela Hammer-Tugendhatová, která do brněnské vily poprvé vstoupila v roce 1969.

Narodila se až po válce a nezažila, jak rodina ve spěchu opouštěla dům, Brno i Československo, prchala do Švýcarska a Venezuely, a jak vilu zabralo gestapo.

Teď se nejmladší dcera původních majitelů a zároveň kunsthistorička podílela na celkové rekonstrukci domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Danielou Tugendhatovou mluvil ve Vídni zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Celkově jsem s obnovou vily velmi spokojená. Byla bych ale nerada, aby se z vily stalo pouhé muzeum. Umím si představit, že by se tam konaly také kulturní akce, sympozia nebo veřejná čtení. Na to je ten dům jako stvořený.“

Vilou Tugendhat se inspiroval britský spisovatel Simon Mawer a napsal o ní úspěšný román Skleněný pokoj. Český režisér Jan Hřebejk také plánuje o příběhu Tugendhatových natočit film. Daniela Tugendhatová to ale nevítá.

Opravená vila Tugendhat se po dvou letech otevírá návštěvníkům

Číst článek

Románový příběh inspirovaný její rodinou byl sice fikcí, ale tak věrnou, že si všichni myslí, že je to pravda, a to včetně lesbických scén nebo nevěry v románové zápletce.

„Je to, jako by naše rodina byla znovu vyvlastněná. Nejdříve nám vzali dům a teď nám berou naši vlastní rodinnou historii. Nemůžu tu knihu vystát, a doufám, že ani ten film se nikdy nenatočí.“

To ale nezmenšuje uspokojení paní Tugendhatové nad tím, že je vila znovu přístupná veřejnosti. Zájem je velký. Prohlídkové rezervace ve vile pro některé příští dny jsou už skoro všechny zaplněné.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme