Baťovi potomci sdělí, jaké odškodné chtějí po Slovensku. Zabavený majetek si cení na miliardu eur

Potomci Jana Antonína Bati dnes oznámí, jaké odškodné budou chtít po Slovensku. Letos na jaře slovenské soudy zrušily Baťův poválečný trest za údajnou kolaboraci s nacisty. Podobně jako v Česku také v Bratislavě žádá rodina Jana Antonína Bati o náhradu za majetek zabavený na základě Benešových dekretů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila J. A. Bati a sídlo zlínského studia Českoho rozhlasu Brno | Foto: Roman Verner

„Vaše město teď konečně poznává skutečný význam mého dědečka, nebyl to jen podnikatel, ale i patriot,“ řekl minulý týden vnuk Jana Antonína Bati při návštěvě Partizánskeho.

Město se po svém založení jmenovalo Baťovany a právě odtud řídil Baťův koncern svoje slovenské podniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se více věnoval slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Američan John Baťa Nash teď na Slovensko přijel, aby tu oficiálně požádal o finanční náhradu za majetek, o který rodina přišla kvůli Benešovým dekretům. Hodnotu slovenského majetku předběžně odhadují právníci Baťovy rodiny asi na miliardu eur.

Historik Zdeněk Pokluda z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale upozorňuje, že Janu Antonínu Baťovi po druhé světové válce patřila jen menší část akcií firmy. A to nejenom ve Zlíně, ale i na Slovensku.

„Složení akcionářů Baťovy společnosti bylo od roku 1939 – tedy také v roce 1945 – následující: 40 procent Jan Baťa, 25 procent Marie Baťová a po 7 procentech pět ředitelů.“

Podle Zdeňka Pokludy navíc znárodnění Baťových podniků nesouviselo s obviněním Jana Antonína Bati z údajné kolaborace, ale s dekretem o zestátnění všech firem, které mají 400 až 500 zaměstnanců.

Potomky Jana Antonína Bati tak na Slovensku čeká dlouhý spor s nejistým výsledkem. Pokud jim slovenská vláda neslíbí finanční odškodné, chtějí se obrátit na soud.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme