Každý třetí pneuservis nevyhověl požadavkům ČOI, nejčastěji chyběly ceny

Chybějící ceny u služeb i prodávaných výrobků - takové byly nejčastější prohřešky, které našli kontroloři České obchodní inspekce v pneuservisech. Inspekce tak uložila majitelům 66 pokut v celkové výši 85 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak vybrat správné pneumatiky | Foto: Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Autor Greencolander

Kontrolní akce zaměřená na pneuservisy probíhala ve dvou etapách, pozornost České obchodní inspekce se na provozovatele a majitele servisů zaměřovala téměř 4 měsíce v loňském roce.

Zejména pak na jaře a na podzim, tedy v obdobích, kdy motoristé využívají služeb servisů nejvíc, a to třeba na přezouvání pneumatik.

Celkem inspektoři prověřili 204 provozoven a našli 77 prohřešků. Míra pochybení tak dosáhla 38 procent a je tak o trochu vyšší než o rok dříve.

„Pneuservisy neuváděly cenu služeb například za výměnu pneumatik, přezutí, montáž,“ vyjmenoval nejčastější prohřešky mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

„Nebo měly ceny, ale měly je bez DPH a často také nevydaly potvrzení o převzetí objednávky. Pokud není služba na počkání, je to také jejich povinnost,“ dodal.

Jenže předseda Společenstva vulkanizérů a pneuservisů Jindřich Šafránek oponuje tím, že uvádět jednotné ceny prací v pneuservisech není možné.

„Cena se odvíjí od toho, jestli to auto je náklaďák, osobák, traktor nebo motorka. Pokud tam byli fyzicky s autem, tak by to měli dát v krámě dohromady, kolik to bude stát.“

„Ale aby měl někdo v ceníku přezutí něčeho, je určitě nesmysl, protože u každého auta je to jinak náročné,“ zdůraznil Šafránek.

Nejvíce pochybení bylo ve středu Čech, nejméně na východě

Pokuty v celkové výši 85 tisíc korun uložili inspektoři za menší prohřešky hned na místě, ty závažnější se teprve teď řeší ve správním řízení a o výši sankce se tak zatím rozhoduje.

Nejvíce pochybení bylo v Praze a Středočeském kraji, kde inspektoři našli pochybení při každé druhé kontrole.

Třináct pochybení z celkových 28 kontrol našla inspekce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. A třetí nejvyšší mírů prohřešků odhalili kontroloři v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Naopak téměř bez chyb byly pneuservisy na Královéhradecku a Pardubicku.

Automechanik mění pneumatiky | Foto: Lenka Šipošová

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme