ČOI

Řetězce chystají soutěže o hodnotné ceny. Umožnila jim to novela loterijního zákona

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Od začátku roku mohou obchodní řetězce pořádat soutěže o hodnotné ceny - výjimkou tak nebudou výhry jako drahá auta nebo třeba zájezdy do Karibiku. Umožnila to novela loterijního zákona. Jako první nové možnosti zřejmě využije řetězec Tesco už na jaře. Ještě do konce loňského roku se musely obchodní řetězce řídit pravidly, která jim nařizovala, že nepeněžité výhry v jednom roce nesměly přesáhnout částku 200 000 korun. Teď žádný limit neexistuje.

| ČRo |Ekonomika

Polovina nebankovních půjček porušila právní předpisy, zjistila inspekce

Téměř polovina kontrolovaných poskytovatelů nebankovních půjček porušila podle České obchodní inspekce zákon. Inspektoři ve 2. čtvrtletí prověřili 43 společností, porušení obecně závazných právních předpisů zjistili v 21 případech, z toho porušení zákona o spotřebitelském úvěru bylo zjištěno v 10 případech. Inspekce rozdala 27 pokut dohromady za 800 tisíc korun.

|Andrea Čánová, Ondřej Vaňura |Zprávy z domova

'Šmejdi' loví důchodce i na zahrádkářských výstavách, na agresivní prodejce se zaměří ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) začne kontrolovat takzvané šmejdy na zahrádkářských výstavách. Reaguje tak na zjištění Českého rozhlasu. Po odvysílání příběhu seniorky, které se prodejci snažili vnutit masážní přístroj na ostravské Černé louce, se ozval posluchač z východních Čech s úplně stejným případem. Jeho příbuzní se stali oběťmi nekalých obchodních praktik také na zahrádkářské výstavě.

|Kateřina Součková |Zprávy z domova

ČOI loni objevila na trhu přes 700 nebezpečných hraček, rozdala pokuty za šest milionů

Česká obchodní inspekce loni objevila na českém trhu víc než 700 zdravotně závadných hraček. Inspektoři dali prodejcům pokuty celkem za víc než šest milionů korun. Nejčastěji se nedostatky týkaly špatného označení výrobce, na hračkách chyběly bezpečnostní upozornění a popis případných rizik spojených s jejich používáním.