Zemřel černošský komik Dick Gregory. Od 60. let prolamoval rasové bariéry

Ve věku 84 let zemřel v sobotu americký komik a aktivista Dick Gregory. Patřil k prvním černošským komikům, kteří v 60. letech prolomili rasové bariéry a pravidelně vystupovali před bělošským publikem. O Gregoryho smrti informovala agentura AP s odvoláním na jeho syna.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký komik Dick Gregory | Foto: Phil Klein | Zdroj: Reuters

„Kde jinde na světě než v Americe bych mohl žít v té nejhorší čtvrti, navštěvovat ty nejhorší školy, sedět vzadu v autobuse a vydělávat 5000 dolarů týdně jen díky tomu, že o tom budu mluvit?“ prohlásil při jednom ze svých vystoupení Gregory, který se narodil jako druhé ze šesti dětí a prožil dětství v chudobě poté, co otec rodinu opustil.

K jeho známým výrokům patří také ten o postavě, která v Americe nosí o Vánocích dětem dárky. „Nikdy jsem nevěřil na Santa Clause. Do naší čtvrti by se po setmění žádný běloch neodvážil,“ vtipkoval.

Gregory se při svých vystoupeních snažil prostřednictvím humoru bojovat především za sociální spravedlnost pro černošské obyvatelstvo. Jako lidskoprávní aktivista se ale věnoval i řadě dalších témat jako mír na Blízkém východě, policejní brutalita či práva žen. Byl obdivovatelem indického bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího a černošského duchovního a aktivisty Martina Luthera Kinga a vždy prosazoval nenásilný způsob boje.

V roce 1966 Gregory neúspěšně kandidoval na starostu Chicaga a v roce 1968 na úřad amerického prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme