Za nejlepší umělecké počiny ve filmu a televizi udělí FITES ceny Trilobit

Nejlepší umělecké počiny ve filmu a televizi ocení Český filmový a televizní svaz. Ceny Trilobit rozdá letos už popětadvacáté. Slavnostní ceremoniál začne v kině Mír v Berouně v půl šesté večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předávání berounských Trilobitů za rok 2010 (6) | Foto: Petr Kološ

Podle porotce Tomáše Piláta byla v české filmové produkci znamenána velká úroda vynikajících dokumentů. Hraných filmů, které by byly opravdu hodně kvalitní, prý ale bylo málo: „Řekněme 4 – 5 filmů, o kterých by se dalo říct, že jsou opravdu dobré.“

Pilát je proto názoru, že české kinematografii vévodí právě dokumenty. „A podle toho také vypadalo i rozhodování cen Trilobit,“ dodává.

Porota kromě filmařských kvalit posuzuje i kvality etické. „Už od 60. let, kdy vznikl FITES, který ty ceny pořádá a uděluje. To si myslím, že je hlavní rozdíl oproti jiným filmovým cenám v Česku,“ říká Pilát.

„Uděluje se pět hlavních cen Trilobit, pět čestných uznání, zvláštní cena poroty a Cena Vladislava Vančury za celoživotní dílo a kromě toho letos vznikly dvě ceny úplně nové. Ty nové ceny jsou cena Václava Havla za přínos občanské společnosti ve filmu nebo v televizní tvorbě a Cena Josefa Škvoreckého za literární scénář nebo za adaptaci literárního díla do filmu nebo do televizního díla,“ uvádí Pilát.

Pavla Dluhoschová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme