První biatlonový závod se jel již v osmnáctém století v Norsku

Biatlonové závody si i díky nedávnému mistrovství světa v Novém Městě na Moravě našly v poslední době v České republice mnoho nových fanoušků. Biatlon však není žádnou novinkou, je to tradiční sport, jehož historie sahá až do středověku. První závod v soutěži, které se dnes říká biatlon, se uskutečnil v Norsku ve stejném roce, kdy za oceánem vznikly Spojené státy americké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská biatlonistka Tora Bergerová si jede pro v Ruhpoldingu pro vítězství v závodě s hromadným startem | Zdroj: ČTK

„Historické prameny uvádějí, že v roce 1776 byl zaznamenán první norský závod lovců sestavených ve vojenské hlídce,“ říká sportovní ředitel české biatlonové reprezentace Pavel Levora.

Dynamický rozvoj pozoruhodného odvětví ovšem přišel až o dvě století později. Mezi lety 1924 a 1948 byl závod vojenských lyžařských hlídek ukázkovým olympijským sportem a pak biatlon konečně vznikl oficiálně.

„V roce 1958 bylo první mistrovsví světa, pak hned v roce 1960 následovalo první zařazení do olympijského programu, samozřejmě s jednou disciplínou. V roce 1964 byla přidaná druhá, což byly štafety,“ vypráví Levora.

Biatlon si u fanoušků vybojoval pozornost, respekt a uznání

Číst článek

Původní disciplínou, která na rozdíl od hlídek přežila až do současnosti, je nynější vytrvalostní závod na dvacet kilometrů se čtyřmi střeleckými položkami a minutou penalizace za každý netrefený terč.

Tehdy se ale pálilo z pušky velkorážné, kterou v 70. letech nahradila malorážka. O desetiletí později začaly závodit i ženy a průběžně se zvyšoval počet disciplín. Těch zavedených je teď šest a na žádné další rozšíření to podle Pavla Levory nevypadá.

„Máme v pravidlech disciplínu supersprintu, což trochu navazovalo na trend, který se prosadil u běžců. My v této disciplíně budeme třetím rokem pořádat mistrovství republiky, ale jsme v tom na mezinárodní úrovni výjimkou, v soutěžích mezinárodní federace tyto závody nikdy zařazeny nebyly,“ dodává trenér biatlonových reprezentantů Pavel Levora.

Biatlon - grafický profil sportovní disciplíny | Foto: ČTK

Jan Suchan, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme