Návrat do starých časů umožňuje Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo z domu, v němž pracoval fotograf Josef Seidel. Díky jeho synovi se dochoval ateliér a 140 tisíc negativů.
Románovou kronikou ze Sudet přibližuje dění kolem odsunu německého obyvatelstva. „Lidí tu zbylo velmi málo a ti, kteří odsud odešli, odnesli pověsti, tradice, příběhy a zvyky," říká spisovatel.
Snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí Nágové to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky.
Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové.
Využití budovy věznice se Anna Stránská věnovala asi polovinu svého třiatřicetiletého života. „Petici za důstojné využití prostoru jsme iniciovali už v roce 2009,“ popisuje.
Na Národní třídě nebyli mrtví a příslušníci komunistických ozbrojených složek tam do lidí nestříleli. Zákrok však byl brutální a mnozí si z něj odnesli dlouhodobé trauma.
„Já se domnívám, že na spravedlnost není nikdy pozdě. S oblibou opakuji, že minulost je vždy před námi a jsou hodnoty, které nelze vyčíslit penězi,“ říká Ladislav Kudrna.
Nedělní vzpomínkový ceremoniál u londýnského kenotafu se koná vždy nejbližší neděli k 11. listopadu, na který spadá výročí podpisu příměří v první světové válce.
Dobová listina byla velmi poškozená, znečištěná a hlavně tedy ve spodní části silně degradovaná. Archiváři se domnívají, že to bylo vlivem dřívějšího nevhodného uložení.
V bývalém hraničním pásmu v centru Berlína jsou vystaveny tisíce plakátů, zahraje také „kapela svobody“ složená ze stovek profesionálních i amatérských hudebníků.
Most Glienicker Brücke byl jednou z mála cest, přes které se dalo ze Západního Berlína přejít na východ. A díky jeho odlehlejší poloze to bylo ideální místo pro podobné akce.
Petr Pavel rozdal 28. října státní vyznamenání. „Vysílá signál, že bez veřejnoprávních médií a nezávislých novinářů by naše demokracie vypadala bezesporu jinak,“ míní historik Jakub Doležal.
Slovensko nakonec bylo „navenek“ samostatné, ve skutečnosti to bylo jinak. Přestože na jejich území nacističtí vojáci nebyli, politické řízení bylo jednoznačně pod vlivem Hitlera.
48:55
Praha||Michal Šmíd, Vilém Faltýnek, Mikuláš Kroupa|Historie|příběhy 20. století
Rodiče nacistické vraždění nepřežili, starší sestry byly adoptované v různých německých rodinách. Václava umístili jako nezvladatelné dítě do německých dětských domovů, kde ho doživotně zmrzačili.
Zlatá léta prožívaly aerolinie v 80. a 90. letech. Už v roce 1957 se staly Československé aerolinie jedněmi z prvních tryskových dopravců na světě. Později sloužily jako most Východem a Západem.
Objev připomíná pověst o paní Cao, která údajně vládla Moche před 1700 lety. Její tvář byla zrekonstruována v roce 2017 pomocí 3D tisku na základě lebky starověké mumie.
Verdikt, že se s dívkou jednalo nezákonně, padl už koncem září, se zveřejněním se však čekalo na rozeslání procesním stranám. Podnět k vyslovení rehabilitace podal písničkář Jaroslav Hutka.
Je vnímán jako Otec národa, politik a zakladatel české moderní historiografie. Za touto oficiální fasádou se skrývá nevšední člověk, který zažil nejen slávu a ocenění, ale i nezdary a osobní utrpení.
Stavební dělníci našli při rekonstrukci střechy budovy trutnovského okresního soudu staré zbraně a munici. Policejní expert datoval dobu ukrytí právě do let těsně po skončení 2. světové války.
Expedice studovala Pokladnici, ikonický jordánský monument, po letech spekulací, že dvě hrobky nalezené pod levou stranou monumentu v roce 2003 nejsou jediné tajné podzemní prostory pod objektem.
„Ty věci jsou hodně zlomkovité. Máme v plánu sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím,“ říká archeoložka Olga Hájková.
47:22
Praha||Mikuláš Kroupa, Marta Edith Holečková|Historie
Karel Kutlvšar i Rudolf Toussaint byli odsouzeni na doživotí a měli před sebou ještě více než deset let vězení. Jejich setkání zorganizoval dvacetiletý mladíček, vězeň Antonín Souček.
Informování kanceláře prezidenta Pavla o jeho nehodě vypadalo, že nebylo seriózní. Jenže se v rozhovoru od prezidenta dozvídáme, že si po pádu v zlomil čtyři žebra, což úplně bagatelní není.
„Nechuť eskalovat konflikt znamená nechtít vyřešit problémy. A ty evidentně máme,“ je přesvědčený filozof a historik Petr Hlaváček z Ústavu pro studium totalitních režimů.
„Myslela jsem, že moje knížky budou jenom pro děti, které milují humor a které potřebují takhle povzbudit, přilákat k dějinám. Ale kupodivu se to líbí i šprtům,“ říká ilustrátorka.