Červenofigurový styl starověké řecké keramiky je charakteristický malbou červenou minerální barvou na černém podkladě. Vznikl zřejmě v Aténách koncem 6. století před naším letopočtem.
Expremiér Robert Fico v čele radikalizovaného Smeru míří k vítězství v zářijových volbách. „Nevidím důvod nevěřit tomu, co Fico říká. Dvoří se Orbánovi, může jít jeho cestou,“ říká sociolog.
S Jihlavou je spojen také průmysl. V Heleníně a Malém Beranově byla Löwova textilní továrna, ale také například Moravské kovárny, které fungují dodnes.
Na pietním setkání vystoupil i Petr Haimann, který jako dítě strávil tři roky v terezínském ghettu. Svou vzpomínkou řeč zakončil přáním. „Doufám, že už toto nikdy nebude.“
Milníkem ve vzájemných vztazích Čechů a Němců byl den, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko. To totiž bylo mnohonárodnostním státem, světem bez státních hranic.
Podle Vatikánu vyvolala „negativní komentáře“. Zobrazení papeže na památníku podle některých připomínalo „koloniální minulost, která je vzdálená poselství univerzálního bratrství papeže Františka“.
V posledních letech prošlo vysílání Českého rozhlasu několika výraznými změnami. Z analogového přešlo na digitální vysílání. A snaží se využít i nástup umělé inteligence.
Vrak Titaniku byl zkoumán od objevení v roce 1985. Je ale tak obrovský, že v přítmí hlubin mohou kamery zachytit jen momentky z rozpadající se lodě, ale nikdy celek. To dokázaly až nové snímky lodě.
Mixážní pult, ze kterého znělo volání o pomoc při nacistické okupaci, nebo mikrofon, do kterého mluvil první rozhlasový reportér. To je jen zlomek z tisíců vzácných exponátů, které jsou k vidění.
Praha||Mikuláš Kroupa, Michal Šmíd|Historie|Příběhy 20. století
Do první půlky minulého století rádio představovalo nejmodernější sdělovací prostředek. Rozhlas dokázal nejrychleji informovat o dění, přinášet oznámení, odborné přednášky, ale i zábavu.
„Proč má většina lidí v rozvinutých společnostech tak povrchní znalosti o tom, jak doopravdy funguje svět?“ ptá se Smil v úvodu své knihy. Za zřejmé vysvětlení má složitost moderního světa.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
„Leccos jsem si i domýšlela, ale většinou jsem vycházela z obecné paměti. Měla jsem k dispozici vzpomínky mého otce a zápisky babičky, které vznikly až poté, co se vrátili z vyhnanství,“ říká autorka.
„Neměli bychom zapomínat na desetitisíce vojáků Rudé armády různých národností, ať už to byli Rusové, Ukrajinci, kteří přišli o život při osvobozování Československa,“ říká historik Eduard Stehlík.
Posledních pět let procházel architektonický skvost, inspirovaný antickým Řeckem, rozsáhlou rekonstrukcí. Budova dodnes uchovává připomínky na dávné působení českých politiků.
Kvůli nízké návštěvnosti bylo kino na Komenského náměstí několik let zavřené. Ani architekti nedoporučili jeho rekonstrukci. Proto teď začala jeho demolice.
Kvůli významu rozhlasu se stala budova na pražských Vinohradech terčem útoku jednotek SS. Bránili ji sami pracovníci rozhlasu, povstalci i četníci. V bojích padlo 170 lidí.
Mamut a kůň jsou zachyceni na říčním valounu. „Takovýto typ nálezu je u nás objeven zhruba po 60 letech,“ uvedla Zdeňka Nerudová z Moravského zemského muzea.
„Z pohledu 21. století to zní nepochopitelně, ale v té době byl panovník skutečně pánem židů. Židé patřili přímo královské pokladně. Panovník mohl na jejich majetek sáhnout v podstatě kdykoliv.“
Vláda má „zajistit vytvoření muzeí věnovaných událostem speciální vojenské operace a hrdinským činům jejích účastníků“, stojí ve zveřejněném dokumentu.