Zemřel olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška

Ve věku nedožitých 71 let zemřel v novojičínské nemocnici po dlouhé nemoci olympijský vítěz ve skocích na lyžích z Grenoblu 1968 Jiří Raška. Raškova zlatá medaile byla pro Československo historicky prvním nejcennějším kovem ze zimních olympijských her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Raška zpopularizoval skoky na lyžích, když vyhrál zlatou medaili na olympiádě v Grenoblu 1968 | Zdroj: ČTK

Jiří Raška se narodil 4. února 1941 ve Frenštátu pod Radhoštěm a jako mladý skokan se dostal k legendárnímu trenérovi Zdeňku Ramsovi. První olympijské hry absolvoval v roce 1964 v Innsbrucku, plnil tam ale pouze roli náhradníka.

Na další olympiádu už ale odjížděl jako jeden z favoritů na vítězství, když v roce 1966 skončil na mistrovství světa v Oslu dvakrát čtvrtý. Jeho skok na olympijských hrách v Grenoblu 1968 v závodě na středním můstku se pak stal legendou, kterou popsal mimo jiné i spisovatel Ota Pavel ve své Pohádce o Raškovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Jiřího Rašky přiblížil v medailonku redaktor Tomáš Kohout

„Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.“

Bez Jiřího Rašky by skoky na lyžích nebyly tím, čím jsou, vzpomíná Ploc

Číst článek

Jiří Raška se díky tomuto skoku stal prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v historii. Ke zlatu ze středního můstku navíc přidal i stříbro z velkého můstku.

„Celkem tomu sám ještě nějak nevěřím. Přišlo to tak znenadání a člověk je z toho tak nějak vedle. Jestli je to opravdu tak, tak mám nesmírnou radost,“ říkal tehdy Jiří Raška.

Bývalý reportér ČRo Vácha: Raška o slávu nestál

Číst článek

V roce 1969 se na jeden den stal i světovým rekordmanem, když na novém můstku v Planici skočil 164 metrů a překonal den starý rekord Nora Bjørna Wirkoly. Hned den nato ho ale ze světového trůnu sesadil Manfred Wolf.

Od roku 1974 působil Jiří Raška jako trenér i aktivní skokan zároveň, závodnickou kariéru definitivně ukončil v roce 1976. Na lyže se pak postavil ještě jednou, a to v závodě veteránů v roce 1979.

Vážil si každé maličkosti, byl to úžasný kluk, říká o Raškovi Čáslavská

Číst článek

Jiří Raška byl zvolen českým lyžařem století a od Českého klubu fair play dostal hlavní cenu za celoživotní činnost. V říjnu 2011 mu prezident České republiky Václav Klaus udělil Medaili Za Zásluhy.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme