Podle nové zprávy OSN uprchlo z Venezuely přes sedm milionů lidí. Nejčastěji utíkají do Kolumbie, Ekvádoru nebo Brazílie. S venezuelskými migranty se potýkají i Spojené státy.
Dohoda je reakcí na dramatický nárůst migrace z Venezuely přes Mexiko do USA. Venezuelané jsou od srpna druhou nejpočetnější národnostní skupinou usilující o překročení hranic hned po Mexičanech.
„Pokud by Venezuela byla zvolena, byl by to políček do tváře milionům Venezuelanů, kteří čelí represím tamního režimu,“ uvedla nevládní organizace UN Watch.
Venezuela a Kolumbie oznámily 11. srpna svůj záměr vyměnit si velvyslance. Kromě výměny velvyslanců proces normalizace vzájemných vztahů umožňuje úplné znovuotevření více než 2000 km dlouhé hranice.
Spolupráce má spočívat v oblasti ropy, petrochemie, cestovního ruchu a kultury. Venezuelský prezident Nicolás Maduro podepsal smlouvu za přítomnosti svého íránského protějšku Ebrahíma Raísího.
Petro má ve volbách podle průzkumů až 40ti procentní podporu. O prezidentské křeslo se nejspíše střetne se středopravicovým kandidátem Federicem Fico Gutierrezem.
V úterý ruští zákonodárci schválili rozhodnutí, které Kubě umožní prodloužit o mnoho let splátky svých dluhů vůči Rusku, uvedla ve středu agentura Reuters.
Charta OSN umožňuje pozastavit hlasovací právo, pokud dluh na příspěvcích dosahuje alespoň hodnoty členských plateb za poslední dva roky. Celkově má nyní vůči OSN dluh na příspěvcích 11 zemí.
Populismus stojí mezi liberální demokracií a nedemokracií, vláda populistů proto v některých případech může vést až k diktatuře, varuje autor knihy Populismus a liberální demokracie Takis Pappas.
Podle prezidenta Madura chtěli pozorovatelé Evropské unie poskvrnit volební proces. Ti vyjádřili obavy ze zákazů kandidátů či zpožděného otevírání volebních místností
Studie Katolické univerzity Adrése Bella uvádí, že z 28 milionů Venezuelanů žilo loni v extrémní chudobě takřka 68 procent lidí, letos se jejich počet zvýšil na 76,6 procenta.
Hugo Carvajal se ve španělském hlavním městě skrýval před vydáním do Spojených států. Z dohledu španělských úřadů zmizel podle agentury AP před necelými dvěma lety.
Venezuela měla už v dubnu zaplatit za 11 milionů dávek 64 milionů dolarů. „Pošlete nám vakcíny, nebo nám vraťte peníze. My víme, kam je jít koupit,“ řekl na státní televizi Maduro v červenci.
Obyvatekí utíkají kvůli neschopné autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura, následovníka odkazu Huga Cháveze, který toužil ve Venezuele zřídit socialismus 21. století.
V přepočtu na dolary stoupne mzda na zhruba 2,4 dolaru, tedy 52 korun, ze zhruba 64 centů, tedy 14 korun. Vláda prezidenta Nicoláse Madura zvýšila letos minimální mzdu dvakrát.
„Může jít také o vzkaz, že režim umí vojensky zasáhnout a použít zbraně a že vysmívaná Madurova armáda je akceschopná a dokáže nastolit pořádek,“ komentuje situaci ve Venezuele Martin Rey.
„Smazali jsme video umístěné na stránku prezidenta Nicoláse Madura za porušení našich pravidel proti dezinformacím o covidu-19, které by pravděpodobně lidi vystavily riziku újmy,“ uvedl Facebook.
„Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle,“ uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros.
Podcast Nevinnosti světa provází posluchače prostřednictvím Bártova vyprávění za hranice každodenní reality do zemí, jako je Venezuela, Kostarika, Mosambik, Jižní Indie nebo Čína.
Počet dětí, které v regionu nedostávají žádné vzdělání, se v posledních měsících zčtyřnásobil. Celkově přišli školáci v Latinské Americe a Karibiku o 174 dní výuky, mnohem více než jinde ve světě.