Autorka

Zita Senková

Co dělám v rozhlase:
Připavuji a moderuji pořad Jak to vidí...

Před rozhlasem:
Vystudovala jsem žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a na podzim 1989 zakotvila v Československém rozhlase v Praze. Ve federálním vysílání jsem se od přípravy zpráv dostala k moderování živého vysílání od Dobrého jitra až po odpolední proud, a to ve slovenštině. V zahraniční redakci jsem se pak věnovala dění na Balkáně, ve střední Evropě a Latinské Americe.

Po rozdělení Československa jsem za čtvrt roku ve slovenské redakci zahraničního vysílání změnila místo. Přijala jsem nabídku nového českého ministerstva zahraničí a stala se zástupkyní ředitele tiskového odboru. Byla to výborná zkušenost, ale když po roce a půl pilování češtiny přišla nabídka vrátit se za mikrofon, „volání divočiny“ zvítězilo. Od ledna 1997 do září 2001 jsem působila jako zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu a měla to štěstí, že jsem sídlila nejdříve v Bonnu a také v Berlíně. Profesně i lidsky to byla životní zkušenost, která se mi nesmazatelně vryla pod kůži.

Do Německa jsem pak pět let pravidelně vyjížděla za reportážemi a rozhovory pro Mladou frontu Dnes jako zahraniční redaktorka. Málokoho proto překvapilo, když jsem v únoru 2007 odjela sbírat další novinářské zkušenosti do Hamburku. K návratu do Prahy mě přiměla nabídka spolupodílet se na přípravě mediální koncepce českého předsednictví v EU v prvním pololetí 2009. V tu dobu mě oslovila Dvojka, a já se tak v září 2008 vrátila za mikrofon.

Co mě baví:
Mojí vášní jsou už od malička divadlo, hudba, ale i cestování a cizí jazyky. Proto také polovinu mé rozsáhlé knihovny tvoří mapy, atlasy, učebnice a slovníky. Považuji za samozřejmost naučit se alespoň pár frází jazyka země, kde strávím třeba jen krátkou dovolenou. Ať je to bulharsky nebo finsky.

RSS autorky

Články autorky

|Marika Táborská, Zita Senková |Zprávy ze světa

Bavorský premiér opět žádá zrušení Benešových dekretů

Česká vláda by měla podle bavorského premiéra Edmunda Stoibera zrušit dekrety prezidenta Beneše z roku 1945. S požadavkem opětovného tlaku na českou vládu vystoupil předseda bavorského kabineut u příležitosti Dne vlasti, uspořádaného v Berlíně Svazem vyhnanců. Dekrety jsou podle jeho slov v rozporu s hodnotami, které uznává Evropská unie.

|Milan Kopp, Milan Fridrich, Martin Hromádka, Zita Senková |Ekonomika

Distribuce eura začíná

V západní Evropě se dnes píše historie. Dvanáct států Evropské měnové unie začne zásobovat své finanční ústavy eurobankovkami a euromincemi. Do konce roku by banky měly být zásobeny tak, aby od 1.ledna euro začalo fyzicky platit, existovat a bylo ho dostatek mezi obchodníky.

|Markéta Kaclová, Eva Hůlková, Zita Senková |Zprávy ze světa

Snižování emisí skleníkových plynů může začít

Protokol z Kjóta může vstoupit v platnost v roce 2002. Účastníci bonnské konference OSN o opatřeních k omezení globálního oteplování planety se nakonec dohodli v hlavním sporném bodě Kjótského protokolu z roku 1997, kterým byla otázka kontrolních mechanismů jeho naplňování. Kjótský protokol počítá s tím, že nejpozději do roku 2010 se emise oxidu uhličitého a dalších plynů, které vyvolávají skleníkový efekt, sníží o 5,2 procenta ve srovnání s rokem 1990.

|Markéta Kaclová, Zita Senková |Zprávy ze světa

Love Parade tentokrát nedemonstruje

V Berlíně vrcholí tradiční techno-párty "Love Parade". Čtvrť Tiergarten je zaplavena masou polonahých těl pohybujících se v rytmu techno muziky. Město je tak trochu ve výjmečném stavu - doprava je z centra odkloněna a ulicemi jezdí vozidla policie a sanitky.

|Markéta Kaclová, Zita Senková |Zprávy ze světa

V Berlíně začíná Love Parade

Tisíce příznivců technopárty budou opět tančit ulicemi Berlína, kde začíná Love Parade. Je však možné, že se akce zúčastní víc policistů než tanečníků. Zamračená obloha jako kdyby symbolizovala obavy pořadatelů, Po rekordním půldruhém milionu návštěvníků v uplynulých ročnících hrozí totiž tomu dnešnímu třináctému podstatně nižší počet příznivců technohudby.

|Milan Kopp, Zita Senková |Zprávy ze světa

Helmut Kohl odchází do ústraní

Bývalý spolkový kancléř Helmut Kohl nehodlá v nejbližší době vystupovat na veřejnosti. Ještě před měsícem oznámil, že se bude angažovat v předvolební kampani v Berlíně. Nyní je jeho role v Křesťanskodemokratické unii nejasná. O důvodech hovoří berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Zita Senková.

|Milan Kopp, Zita Senková |Zprávy ze světa

Berlínská technoparty před startem

Organizátoři berlínské technoparty Love Parade, která bude dnes, si dělají starosti s menší účastí. Letos se totiž neočekává milion, ale pouhých 400 000 lidí. I když hotely zaznamenávají rostoucí poptávku, rekord rozhodně nepadne.

|Marika Táborská, Zita Senková |Zprávy ze světa

Skončil spor o Velkou vápenku

Evropský soud pro lidská práva ukončil dlouholetý spor o slavný obraz Velká vápenka od nizozemského malíře Pietera van Laera. Štrasburský soudní dvůr zamítl žalobu lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. proti Německu, ve které se Lichtenštejnsko domáhalo navrácení tohoto cenného výtvarného díla.

|Marika Táborská, Zita Senková |Zprávy ze světa

NATO pošle do Makedonie tři tisíce vojáků

Jejich úkolem bude shromáždit a zničit zbraně albánských rebelů. Mluvčí aliance znovu potvrdil, že její jednotky vstoupí do Makedonie teprve po dosažení trvalého příměří a politické dohody tamních stran. Účast na mírové misi přislíbilo patnáct z devatenácti členů aliance.