Česko má soudců dostatek, říká prezident

Prezident republiky Václav Klaus odmítá, že nemáme dostatek soudců. V rozhovoru pro Radiožurnál tak reagoval na slova Soudcovské unie, že nejmenováním adeptů, kterým ještě není 30 let, prohlubuje krizi justice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Václav Klaus říká: V České republice je podle zprávy OECD i samotného ministerstva spravedlnosti soudců dost. Podle prezidenta je jinou otázkou, jestli jsou správně rozmístěni. Naznačil, že ministerstvo spravedlnosti by se teď mělo zabývat spíše reformou soudnictví, než výběrem dalších soudců. Reforma by ale neměla být nijak razantní ani revoluční.

"Určitě, a teď bych jasně chtěl říct soudcům, abych nevyvolával paniku, pro žádnou revoluci nejsem, v žádném případě ji nenavrhuji a nebudu na ni tlačit."

Václav Klaus je přesvědčen, že jmenování soudců není z hlediska prezidentových, ústavou daných pravomocí ceremoniálem, ale rozhodovacím procesem. Jeho úvaha o lidské vyzrálosti soudců neměla podle jeho slov nic společného s ambicí zvyšovat své pravomoci.

"To je prostě, zpětně-li se dívám na tyto věci, jediná věc, která je mně nemilá a jediná věc, která mě nutí zavrtět hlavou a říkat si, možná že to ani nestálo za to. Protože nerad slyším argumenty, že to je pokus prezidenta zvyšovat si pravomoci. V tom není ani kousek této věci, tam je jen a jen starost o to, aby naše soudy byly kvalitní."

Prezident Klaus v rozhovoru pro Radiožurnál dodal, že svým rozhodnutím chtěl hlavně rozpoutat debatu o tom, zda není na čase posunout věkovou hranici potřebnou pro výkon práce soudce z třiceti let ještě výše.

Marika Táborská, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme