Konsilium: Zdravotní stav Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný

Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný, s dýcháním mu pomáhá speciální maska. Uvedli to dnes zástupci lékařského konsilia, které se o Václava Havla stará na anesteziologicko-resuscitační klinice pražské Fakultní nemocnice v Motole. Konsilium bude stav exprezidenta konzultovat každý den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel - dramatik | Foto: Tomáš Vodňanský

Současné potíže Václava Havla začaly před několika dny tlakem v krku a problémy s polykáním. V pondělí byl proto se zánětlivým ložiskem v krku hospitalizován a podstoupil drobnou operaci. Jak uvedla primářka z kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Martina Pelichovská, jeho stav se sice podařilo stabilizovat, ale dnes se zhoršil:

"Nad ránem došlo opět k mírnému zhoršení subjektivních i objektivních potíží pacienta. Takže i nadále jsme přistoupili k takzvané neinvazivní podpoře dechových funkcí pana prezidenta s následnou postupnou fyzioterapii. V současnosti je jeho stav stabilizovaný, takže v přímém ohrožení života v současnou chvíli není.".

Primářka Martina Pelichovská také vysvětlila, co hrozí, pokud by nastaly další komplikace, nebo-li progrese: "Progrese znamená, že by se ten zánět z pravé plíce mohl rozšířit eventuelně i na další okrsky plíce levé. Protože tím by se mu velmi snížila plicní kapacita a jeho další dýchání by se mohlo stát problematickým".

Brzké uzdravení popřál dnes Václavu Havlovi premiér Mirek Topolánek. Zmínil se o tom při svém projevu před evropskými poslanci ve Štrasburku:

"Václav Havel je v nemocnici, je těžce nemocen. Je to člověk, který symbolizuje naši předlistopadovou, ale i polistopadovou orientaci. A to nejenom České republiky, ale symbolizuje v podstatě pád železné opony. A já bych mu jménem všech chtěl popřát brzké uzdravení."

Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme