Konsilium: Zdravotní stav Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný

Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla je stabilizovaný, ale vážný, s dýcháním mu pomáhá speciální maska. Uvedli to dnes zástupci lékařského konsilia, které se o Václava Havla stará na anesteziologicko-resuscitační klinice pražské Fakultní nemocnice v Motole. Konsilium bude stav exprezidenta konzultovat každý den.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel - dramatik

Václav Havel - dramatik | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Současné potíže Václava Havla začaly před několika dny tlakem v krku a problémy s polykáním. V pondělí byl proto se zánětlivým ložiskem v krku hospitalizován a podstoupil drobnou operaci. Jak uvedla primářka z kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Martina Pelichovská, jeho stav se sice podařilo stabilizovat, ale dnes se zhoršil:

"Nad ránem došlo opět k mírnému zhoršení subjektivních i objektivních potíží pacienta. Takže i nadále jsme přistoupili k takzvané neinvazivní podpoře dechových funkcí pana prezidenta s následnou postupnou fyzioterapii. V současnosti je jeho stav stabilizovaný, takže v přímém ohrožení života v současnou chvíli není.".

Primářka Martina Pelichovská také vysvětlila, co hrozí, pokud by nastaly další komplikace, nebo-li progrese: "Progrese znamená, že by se ten zánět z pravé plíce mohl rozšířit eventuelně i na další okrsky plíce levé. Protože tím by se mu velmi snížila plicní kapacita a jeho další dýchání by se mohlo stát problematickým".

Brzké uzdravení popřál dnes Václavu Havlovi premiér Mirek Topolánek. Zmínil se o tom při svém projevu před evropskými poslanci ve Štrasburku:

"Václav Havel je v nemocnici, je těžce nemocen. Je to člověk, který symbolizuje naši předlistopadovou, ale i polistopadovou orientaci. A to nejenom České republiky, ale symbolizuje v podstatě pád železné opony. A já bych mu jménem všech chtěl popřát brzké uzdravení."

Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme