Ústřední knihovna, točité schodiště | Petr Macháček

Málo čteme? Pražská městská knihovna loni půjčila 4× víc knih než před dvaceti lety

Jan Boček |

Čtěte dále

Nejoblíbenější jsou dětské a dobrodružné knihy: v posledních letech je suverénně nejpůjčovanější série Deník malého poseroutky.

Na přelomu století zažíval vrchol popularity Tolkienův Pán prstenů. Pět set výpůjček v pražské městské knihovně mu v roce 1999 – ještě než ho zpopularizovaly filmy Petera Jacksona – stačilo na druhé místo mezi nejpůjčovanějšími knihami. Po premiéře Jacksonova filmu v roce 2001 se počet výpůjček zpětinásobil, přesto kniha na první místo nedosáhla.

To totiž tradičně okupují dětské knihy: v polovině nultých let byla suverénně nejpůjčovanější dobrodružná série Správná pětka, po ní převzala prvenství mašinka Tomáš. Aktuálně je zdaleka nejpůjčovanějším titulem Deník malého poseroutky.

Graf kvůli přehlednosti u některých knih linku s počtem výpůjček neukazuje. Můžete je zobrazit kliknutím na titul v legendě grafu.

„Na výběru deseti nejčtenějších knih je zajímavé, kolik je tam dětských knih a knih pro mládež,“ komentuje statistiky výpůjček Lenka Hanzlíková, tisková mluvčí Městské knihovny v Praze. „Poseroutka je celočeský knihovnický fenomén, i když teď už ustupuje.“

„K desítce nejčtenějších knih ještě doplním, že Neruda je také nejstahovanější e-knihou, hned za ním se drží i Shakespeare,“ pokračuje.

Rozkvět knihoven: mezi 1999 a 2004

Od roku 1999 pražská městská knihovna eviduje výpůjčky v nepřerušené časové řadě. V tomto roce půjčila necelý milion knih. Loni to bylo víc než čtyřikrát tolik.

„Důvod pro prudký vzestup počtu výpůjček mezi lety 1999 a 2004 také hledáme a stále se k tomu bodu vracíme,“ vysvětluje Lenka Hanzlíková. „Zajímavé je, že jde o celosvětový trend.“

Počty výpůjček rostly, i když pomaleji, i po zmíněném roce. V roce 2011 dosáhly maxima těsně pod pěti miliony výpůjček.

„U nás mohla čísla ovlivnit také automatizace knihoven a to, že mnoho poboček v tu dobu prošlo rekonstrukcí nebo bylo nově otevřeno: ústřední knihovna v roce 1998, Opatov 2002, Smíchov a Korunní 2003. Nová knihovna se vždy v číslech projeví.“

Co čtou ženy a muži – a jak staří – si můžete přečíst v loňské analýze.

Jan Boček