Na Lysé hoře se může dál lyžovat

Ministerstvo životního prostředí udělilo výjimku oběma sjezdovkám na nejvyšším vrcholu Beskyd. Pro provozování tamních vleků ale stanovilo přísná pravidla. Nemohou být například v provozu, pokud sněhová pokrývka nedosáhne 40 centimetrů. Důvodem pro udělení výjimky bylo zejména to, že největší škody na Lysé hoře způsobují letní návštěvníci, hlavně motorkáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na horách | Foto: Dan Krzywoň

Severní a jižní sjezdovka bude důsledně hlídána správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Pokud výška sněhu klesne pod 40 centimetrů, musí se vleky uzavřít. Sjezdovky budou přesně vymezené a ohraničené bariérami po celou zimu. Vyřešit se musí také parkování - to jsou podmínky ministerstva životního prostředí. Jeho mlučí Rita Gabrielová poznamenává, že situace na Lysé hoře je jiná než na Ovčárně v Jeseníkách, kde bylo lyžování omezeno. "Sjezdovky na Lysé hoře leží v 1. zóně Chráněné krajinné oblasti Beskydy, což je oblast, která není chráněna tak přísně jako Národní přírodní rezervace Praděd".

Podle mluvčí Gabrielové by lyžaři na Lysé hoře neměli trpět za škody, které způsobil někdo jiný, v tomto případě zejména vyznavači jízdních kol a motocyklů. "Jezdí tam motorkáři, kteří si zkoušejí na té kilometrové sjezdovce, na tom srázu, co vlastně na těch mašinách dokáží, a následkem toho je ta sjezdovka velmi zdevastovaná." S motorkáři bojují místní samosprávy už několik let.

Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme