Soud přiznal autorská práva na Spejbla a Hurvínka Štáchové

Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Znovu o tom rozhodl pražský městský soud. Už podruhé zamítl žalobu, kterou na Štáchovou podal Městský ústav sociálních služeb v Plzni - dědic zakladatele divadla Josefa Skupy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Štáchová | Zdroj: ČTK

Plzeňský ústav chtěl žalobou docílit toho, aby ředitelka divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi.

Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová.

Podle soudkyně pražského městského soudu ale nebylo prokázáno, že by žalobce autorská práva na loutky a jejich jména zdědil. "Soud má za prokázané, že ani jedno ze jmen nevzniklo jakýmkoliv tvůrčím přínosem Josefa Skupy - jedno jméno slyšel, druhé jméno upravovali a rozhodně ho nevymyslel on. Co se týče výtvarné podoby loutek, ani zde nemám prokázáno, že by mohl být autorem Josef Skupa," uvedla soudkyně Jaroslava Lobotková v odůvodnění rozsudku.

Štáchová tento spor poprvé vyhrála před dvěma roky. Vrchní soud v Praze ale loni rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme